Slovník pojmov, Strana 3

2 4 A B C Č D E F H I J K L M N O P R S Š T U V W Z Ž

Objímka

Na rozdiel od pätice ide o časť svietidla alebo iného zariadenia (napr. poistkovéhho držiaku na závitové poistky), do ktorej sa pripevňuje svetelný zdroj alebo príslušná súčiastka (poistka, relé atď.).

Oblúková ochrana (AFDD)

Špeciálny prístroj, ktorý dokáže odhaliť elektrický oblúk (iskrenie) v elektroinštalácii. Oblúk vzniká napr. pri uvoľnenej svorke, prepálenej izolácii medzi vodičmi a pod. Oblúková ochrana sa označuje skratkou AFDD z anglického Arc Fault Detection…

Obojstranné napájanie

Svietidlá a trubice majú obojstranné napájanie vtedy, ak sú fázy prepojené na jednej strane svietidla a nuláky na druhej.  

Odpor

Správne „elektrický odpor“. Ide o veličinu, ktorá vyjadruje schopnosť materiálu odolávať prechodu elektrického prúdu. Má značku R a môžete ho vypočítať tak, že vydelíte el. napätie prechádzajúcim el. prúdom (R=U/I). Hodnota odporu sa udáva v Ohmoch…

Ohm (Ω)

Základná jednotka elektrického odporu.

Ochranný vodič

Je neživý, podobne ako neutrálny vodič. Na rozdiel od neho však cez ochranný vodič neprechádza prúd pri prevádzke spotrebiča, ale až v prípade poruchy (skrat na kostru). Označuje sa žltozelenou farbou.

Pätica

Časť žiarovky alebo inej súčiastky, ktorá slúži na jej uchytenie do objímky a privedenie el. prúdu. Pri žiarovkách sú najčastejšie používanými päticami E27, E14, GU10 či G13.

PEN vodič

Pozri pojem kombinovaný vodič.

Poistka

Ochranný prvok, ktorého základom je vodič zo špeciálneho materiálu s presne vypočítaným priemerom. Pri prekročení max. prúdu sa vodič pretaví a preruší obvod, čím ochráni el. spotrebič alebo iné zariadenie v obvode zapojené. Poistiek je viacero…

Pracovný vodič

Ide o súhrnné označenie pre všetky fázové i neutrálne vodiče.

Prepätie

Ide o napätie, ktoré je vyššie než je bežné pre konkrétny rozvod el. energie (a vyššie než na aké je rozvod navrhnutý). Takéto zvýšené napätie môže poškodiť elektroinštaláciu alebo pripojené spotrebiče.

Príkon

Na rozdiel od výkonu vyjadruje množstvo energie, ktorú spotrebič spotrebuje. Výsledkom pomeru výkonu a príkonu je účinnosť.

Prúd

Pod pojmom elektrický prúd rozumieme množstvo el. náboja, ktorý prejde vodičom za určitý čas. Značkou el. prúdu je I a základnou jednotkou je ampér (A). Prúd prechádzajúci vodičom môžeme vypočítať, keď napätie vydelíme odporom (I = U/R).

Prúdový chránič

Prístroj, ktorý slúži na ochranu pred požiarom a úrazom el. prúdom. Prúdový chránič meria prúd, ktorý vstupuje do spotrebiča a prúd, ktorý sa z neho vracia cez neutrálny vodič. Ak zistí, že vracajúci sa prúd je menší ako menovitá hodnota, preruší el.…

RCD

Pozri pojem prúdový chránič.

Relé

Ide o prístroj s rovnakým princípom ako stýkač, na rozdiel od neho má však odlišnú konštrukciu. Relé sa väčšinou používa na spínanie menších prúdov ako stýkače, okrem toho mávajú relé aj rôzne doplnkové funkcie (napr. časové relé).

Rozvádzač

Tvorí ho jeden alebo viacero spínacích prístrojov (ističe, vypínače) a pridružené meracie, riadiace, ochranné a signalizačné zariadenia. Rozvádzače nesmú byť prístupné laikom, môžu ich obsluhovať iba poučené osoby a elektrotechnici. Inštalujú sa teda…

Rozvodná skriňa

Ide o podobné zariadenie ako rozvodnica. Na rozdiel od nich však bývajú rozvodné skrine odolnejšie voči mechanickému namáhaniu a vniknutiu prachu i vlhkosti.

Rozvodnica

Ide o zariadenie na rozvod el. prúdu, v ktorom sú nainštalované príslušné spínacie a istiace prvky (ističe, prúdové chrániče a pod.). Rozvodnica môže byť, na rozdiel od rozvádzača, umiestnená tak, aby bola prístupná laickej obsluhe. Z toho dôvodu…

Schodiskový automat

Ide o zariadenie, ktoré po stlačení tlačidla ponechá zapnuté osvetlenie po nastavený čas. Môžete tak bezpečne prejsť napr. tmavých schodiskom či dlhou chodbou bez toho, aby ste museli svetlo ručne vypínať ďalším vypínačom na konci.

Silnoprúd

Týmto slangovým výrazom sa označujú všetky el. rozvody s nízkym alebo vyšším napätím, ktoré môže byť pre človeka nebezpečné. Patria sem rozvody zásuvkových, svetelných, ale aj iných obvodov v domácnosti, ale napr. aj rozvody el. rozvodnej siete.

Skúšačka

Zariadenie, ktoré slúži na overenie prítomnosti napätia vo vodiči. Niektoré skúšačky dokážu tiež zisťovať poradie sledu fáz.

Slaboprúd

Týmto pojmom sa označujú el. rozvody s tzv. malým napätím, ktoré nie je pre človeka nebezpečné. Môže ísť o rozvody počítačových sietí, kamerových systémov, systémov inteligentnej elektroinštalácie, zvuku, videa a pod.

Sporákový vypínač

Špeciálny trojpólový vypínač, určený na zapínanie a vypínanie trojfázových spotrebičov (napr. sporáky, ventilátory vzduchotechniky a pod). Niekedy sa mu hovorí aj sporáková kombinácia.

STN

Skratka pre Slovenské technické normy. Ide o súbor dokumentov, ktoré špecifikujú odporúčané vlastnosti najrôznejších predmetov, výrobkov, materiálov, stavieb a pod. Normy sa zaoberajú aj elektroinštaláciami, elektrickými zariadeniami, spotrebičmi,…

Hore