Seri├íl Ako vybra┼ą vyp├şna─Ź, ─Źas┼ą 3: Sp├┤soby mont├í┼że a odolnos┼ą vo─Źi vlhkosti

switch-1890021_640

Minule sme v├ím vysvetlili, ako si vybra┼ą dizajn vyp├şna─Źa a ak├ę typy existuj├║. Dnes sa pozrieme na to, ako sa vyp├şna─Źe in┼ítaluj├║ a ak├Ż ─Ćal┼í├ş materi├íl pri tom budete potrebova┼ą. Prezrad├şme v├ím tie┼ż, pre─Źo by ste napr. do k├║pe─żne nemali v ┼żiadnom pr├şpade namontova┼ą rovnak├ę vyp├şna─Źe ako do ob├Żva─Źky.

Pre─Ź├ştajte si ─Ćal┼íie ─Źasti n├í┼ího p├Ą┼ądielneho seri├ílu Ako vybra┼ą vyp├şna─Ź:

Upozornenie na ├║vod. Naozaj si ho pre─Ź├ştajte:

Ke─Ć elektrina neposl├║cha, kope, zapa─żuje veci a niekedy aj zab├şja. Tento ─Źl├ínok teda sl├║┼żi iba ako informat├şvny. N├ívrh, realiz├íciu ─Źi opravu elektroin┼ítal├ície a vyp├şna─Źov v┼żdy zverte kvalifikovan├Żm elektrik├írom, resp. projektantom. Radi v├ím porad├şme, ale nenesieme zodpovednos┼ą za ┼íkody sp├┤soben├ę pou┼żit├şm inform├íci├ş z tohto ─Źl├ínku.

Dohodnut├ę?

Ste pripraven├ş seka┼ą?

Vyp├şna─Źe sa delia okrem typov aj pod─ża sp├┤sobu mont├í┼że, a to na:

Vyp├şna─Ź pod omietku (so zapustenou mont├í┼żou)

Zapusten├í mont├í┼ż je ┼ítandardnom v bytoch, domoch a v┼íade tam, kde je elektroin┼ítal├ícia ukryt├í pod omietkou.

Ak nemen├şte star├Ż vyp├şna─Ź za nov├Ż, mus├şte najprv do steny vyv┼Ľta┼ą otvor na plastov├║ in┼ítala─Źn├║ krabicu (detaily o nich ni┼ż┼íie v ─Źl├ínku). Pripravte si teda vykru┼żovac├ş vrt├ík a v┼Ľtacie kladivo. Bez sekania to nep├┤jde.

Be┼żn├Ż vyp├şna─Ź na svetlo pre zapusten├║ mont├í┼ż do steny.
Be┼żn├Ż vyp├şna─Ź na svetlo pre zapusten├║ mont├í┼ż do steny.

 

Krabica m├í predpripraven├ę otvory na samorezn├ę skrutky, ktor├Żmi do nej upevn├şte stroj─Źek vyp├şna─Źa. Na stroj─Źek potom nasad├şte r├ím─Źek a kol├şsku ÔÇô detaily o nich a o ─Ćal┼í├şch s├║─Źastiach vyp├şna─Źa n├íjdete v prvej ─Źasti n├í┼ího seri├ílu.

V├Żhodou zapustenej mont├í┼że je, ┼że vyp├şna─Ź vy─Źnieva iba nieko─żko milimetrov nad povrch. Jednak to dobre vyzer├í, no z├írove┼ł je vyp├şna─Ź dobre chr├ínen├Ż pred pr├şpadn├Żm mechanick├Żm po┼íkoden├şm.

Vedeli ste, ┼że?

Niektor├ş v├Żrobcovia pon├║kaj├║ pre zapusten├║ mont├í┼ż aj viacn├ísobn├ę r├ímiky. Pomocou nich m├┤┼żete umiestni┼ą viacero vyp├şna─Źov tesne ved─ża seba alebo nad seba. Aj o nich n├íjdete viac v prvej ─Źasti n├í┼ího seri├ílu.

Pozrie┼ą v┼íetky vyp├şna─Źe v e-shope ┬╗

Vyp├şna─Ź na omietku (s mont├í┼żou na povrch)

Stretnete sa s nimi najm├Ą tam, kde je elektroin┼ítal├ícia veden├í po povrchu, napr. v li┼ít├ích alebo chr├íni─Źk├ích (exteri├ęr, diel┼ła, gar├í┼ż, pivnica ─Źi priemysel).

M├íte pri nich 2 mo┼żnosti:

  1. pou┼żi┼ą klasick├Ż vyp├şna─Ź pod omietku a nain┼ítalova┼ą ho do in┼ítala─Źnej krabice ur─Źenej na omietku
  2. pou┼żi┼ą kompletn├Ż vyp├şna─Ź na stenu, ktor├Ż je zapuzdren├Ż a nepotrebuje krabicu. 
Vyp├şna─Ź na svetlo s mont├í┼żou na povrch.
Vyp├şna─Ź na svetlo na stenu. Aj tieto vyp├şna─Źe existuj├║ v r├┤znych typoch.

 

V├Żhodou je, ┼że vykru┼żov├ík m├┤┼żete pokojne odlo┼żi┼ą, otvor na krabicu seka┼ą nemus├şte. Vyp├şna─Ź na stenu prichyt├şte priamo na povrch skrutkami ÔÇô vo vn├║tri n├íjdete pripraven├ę otvory. 

Nebudeme si v┼íak klama┼ą. Vyp├şna─Źe na povrch vy─Źnievaj├║ce nieko─żko cm od steny proste nevyzeraj├║ dobre. Okrem toho s├║ ÔÇ×na raneÔÇť a m├┤┼żete ich nechtiac po┼íkodi┼ą, napr. pri pos├║van├ş n├íbytku. 

A e┼íte je tu jedna ─Źesko-slovensk├í ┼ípecialita:

Vyp├şna─Źe do z├írubne

Stretnete sa s nimi v niektor├Żch star├Żch panel├íkoch. K├íble s├║ veden├ę v z├írubni, ktor├í m├í na bo─Źnej strane pripraven├Ż otvor na vsadenie ├║zkeho kol├şskov├ęho vyp├şna─Źa. 

Vyp├şna─Źe do z├írubne sa st├íle vyr├íbaj├║, aby ste nemuseli seka┼ą do stien, ke─Ć sa v├ím tie p├┤vodn├ę pokazia.

├Üzky vyp├şna─Ź na svetlo do z├írubne.
├Üzky vyp├şna─Ź na svetlo do z├írubne. St├íle n├íjdete v mnoh├Żch star├Żch panel├íkoch.

 

Pozrie┼ą vyp├şna─Źe do z├írubne v e-shope ┬╗

Krabice, krabice, krabice 

Aj t├Żch sa vyr├íbaj├║ desiatky druhov a mohli by sme o nich nap├şsa┼ą encyklop├ędiu. Nebudeme to v┼íak robi┼ą, preto┼że v┼íetky detaily o nich n├íjdete v katal├│goch v├Żrobcov. Tak┼że nateraz len z├íkladn├ę info. 

Pod povrch sa naj─Źastej┼íie pou┼ż├şvaj├║ okr├║hle krabice na 1 vyp├şna─Ź, ktor├ę maj├║ priemer 68 mm. Rozostup otvorov na skrutky je rovnak├Ż ako pri samotn├Żch vyp├şna─Źoch, tak┼że sedia ako prdÔÇŽ no proste presne pasuj├║. 

V├Żrobcovia ozna─Źuj├║ in┼ítala─Źn├ę krabice napr├şklad takto:

  • KU-68 ─Źi KP-68 ÔÇô pod omietku, 
  • KPL, KUL, KUP, KP ─Źi GD ÔÇô do sadrokart├│nu, dreva a pod. dut├Żch stien.

Krabice maj├║ ┼ítandardizovan├ę h─║bky:

30 mm ÔÇô Plytk├í krabica, ke─Ć bude za vyp├şna─Źom viac vodi─Źov, nemusia sa zmesti┼ą.

45 mm ÔÇô ┼átandardn├í h─║bka, vyhovie takmer v┼íade.

66 mm ÔÇô Hlbok├í krabica, ke─Ć potrebujete za vyp├şna─Ź umiestni┼ą/rozbo─Źi┼ą viac k├íblov ─Źi vodi─Źov. Pozor v┼íak, aby ste sa nepresekali k susedom.

krabica na stenu1_smallkrabica podomietkova_smallkrabica zateplenie_smallkrabica sadrokarton_small
Z─żava ÔÇô krabica na povrchov├║ mont├í┼ż na stenu, hlbok├í krabica pre podomietkov├║ mont├í┼ż, extra hlbok├í hranica do zateplenej steny, ┼żlt├í krabica do dutej prie─Źky a siv├í viacn├ísobn├í krabica pre 2 vyp├şna─Źe.

 

Samozrejme, toto s├║ len z├íkladn├ę typy krab├şc pod vyp├şna─Źe. V├Ą─Ź┼íina v├Żrobcov pon├║ka krabice r├┤znych priemerov s r├┤znou h─║bkou a do r├┤znych povrchov. A niekedy aj s r├┤znym ozna─Źen├şm.

Pozrie┼ą in┼ítala─Źn├ę krabice v e-shope ┬╗

Zap├şnajte v┼żdy smerom nahor

Pri vyp├şna─Źi z├íle┼ż├ş aj na tom, na ktor├║ stranu stroj─Źek pri mont├í┼żi oto─Ź├şte. Hovor├ş sa tomu mont├í┼żna poloha. T├íto poloha rozhoduje o tom, na ktor├║ stranu sa vyp├şna─Ź zap├şna, teda kedy s├║ jeho kontakty zopnut├ę.  

V na┼íich kon─Źin├ích zap├şname vyp├şna─Źe stla─Źen├şm vrchnej ─Źasti klapky. Ni─Ź v├ím nebr├íni nasadi┼ą ich opa─Źne ─Źi pri niektor├Żch hoci aj oto─Źi┼ą nabok. ─Żudia u n├ís v┼íak na to nie s├║ zvyknut├ş. ─îi u┼ż sa rozhodnete tak, ─Źi onak, aspo┼ł mont├í┼żne polohy nastavte jednotne v celom byte/dome/objekte.

Samozrejme, vyp├şna─Źe ─Ź. 6 a 7 ovl├ídan├ę z 2 a viacer├Żch miest nemaj├║ st├ílu polohu ÔÇô z├íle┼ż├ş na tom, ktor├Żm z nich kedy svetlo zapnete a vypnete.

Aby sme v├ís neunudili, dajme si tak├║ mal├║ ÔÇ×cestu kolem sv─ŤtaÔÇť. 

Vedeli ste, ┼że vyp├şna─Źe maj├║ v r├┤znych krajin├ích r├┤zne ┼ítandardn├ę mont├í┼żne polohy? 

  • Napr. v Anglicku je to smerom nadol, teda opa─Źne ako u n├ís. 
  • V USA a v ├üzii pou┼ż├şvaj├║ p├í─Źkov├ę vyp├şna─Źe, ktor├ę s├║ zopnut├ę po posunut├ş p├í─Źky nahor. 
  • No a Japonci, t├ş musia by┼ą ako v┼żdy ┼ípeci├ílni. Vyp├şna─Źe ob─Źas montuj├║ nale┼żato a kol├şskou pohybuj├║ pri zap├şnan├ş z─żava doprava.
Kol├şskov├ę vyp├şna─Źe na svetlo v Japonsku.
Kol├şskov├ę vyp├şna─Źe v Japonsku zap├şnaj├║ a vyp├şnaj├║ svetlo pohybom z─żava doprava.

 

Pozrie┼ą v┼íetky vyp├şna─Źe v e-shope ┬╗

Ako vysoko? Rozhoduje pohodlie

P├Żtate sa, ako vysoko m├íte vyp├şna─Źe umiestni┼ą? 

Pravda je, ┼że technick├ę normy (STN) v├Ż┼íku in┼ítal├ície nepredpisuj├║. Odpor├║─Źaj├║ len umiestnenie vyp├şna─Źov a k├íblov do tzv. elektroin┼ítala─Źn├Żch z├│n. 

Prezrad├şme v├ím v┼íak tajomstvo, ktor├ę si elektrik├íri odovzd├ívaj├║ z pokolenia na pokolenie: Ide├ílna je v├Ż┼íka 1,2 ÔÇô 1,4 m od podlahy. 

Preto┼że pr├íve t├í je pre ─Źloveka prirodzen├í, aby na vyp├şna─Ź ─żahko dosiahol. Ide takisto o vhodn├Ż kompromis, aby to pr├şli┼í vysoko nemali ani deti.

Aby v├ís v k├║pe─żni nezabilo

Elektrina a voda s├║ a┼ż pr├şli┼í dobr├ş kamar├íti a rad┼íej by ste ich mali dr┼ża┼ą ─Ćaleko od seba. V k├║pe─żniach, v okol├ş kuchynsk├ęho drezu, baz├ęna ─Źi v exteri├ęri sa to v┼íak ned├í. Na t├Żchto (a podobn├Żch) miestach mus├şte pou┼żi┼ą vyp├şna─Źe odoln├ę vo─Źi vlhkosti.

Rovnako ako pri in├Żch elektrick├Żch zariadeniach vyjadruje odolnos┼ą vyp├şna─Źov vo─Źi vlhkosti stupe┼ł krytia. Zapisuje sa skratkou IP a dvojmiestnym ─Ź├şslom (bez medzery). Prv├í ─Ź├şslica ┼ípecifikuje odolnos┼ą vo─Źi vniknutiu cudz├şch predmetov, druh├í vo─Źi vlhkosti. 

Prv├ę ─Ź├şslo Ochrana pred Druh├ę ─Ź├şslo Ochrana pred
1 vniknut├şm telesa nad 50 mm a dotykom chrbtom ruky 1 zvislo kvapkaj├║cou vodou
2 vniknut├şm telesa nad 12,5 mm a dotykom prstom 2 vodou kvapkaj├║cou v sklone 15 ┬░
3 vniknut├şm telesa nad 2,5 mm a dotykom n├ístrojom 3 kropen├şm a da┼ż─Ćom v uhle 60 ÔÇô 90 ┬░
4 vniknut├şm telesa nad 1 mm a dotykom dr├┤tom 4 vodou striekaj├║cou zo v┼íetk├Żch smerov
5 sadaj├║cim prachom a dotykom dr├┤tom 5 vodou tryskaj├║cou zo v┼íetk├Żch smerov
6 prachotesnos┼ą a ochrana pred dotykom dr├┤tom 6 vodou intenz├şvne tryskaj├║cou zo v┼íetk├Żch smerov
    7 do─Źasn├Żm ponoren├şm do vody
    8 trval├Żm ponoren├şm do vody

Tabu─żka 2 ÔÇô Krytie IP ako vyjadrenie odolnosti el. zariaden├ş vo─Źi vniknutiu cudz├şch predmetov, prachu a vlhkosti.

Chcete vedie┼ą viac o odolnosti zariaden├ş a spotrebi─Źov? Pre─Ź├ştajte si n├í┼í ─Źl├ínok o IP kryt├ş.

Naj─Źastej┼íie vyr├íban├ę vyp├şna─Źe pod─ża odolnosti vo─Źi vlhkosti:

Vyp├şna─Ź IP20 ÔÇô Je ur─Źen├Ż do such├ęho prostredia, napr. do obytnej miestnosti (ob├Żva─Źka, sp├íl┼łaÔÇŽ). 

Vyp├şna─Ź IP44 ÔÇô Odoln├Ż vo─Źi striekaj├║cej vode. Mali by ste ich pou┼żi┼ą do k├║pe─żne, kuchyne v okol├ş pracovnej dosky a na ─Ćal┼í├şch miestach so zv├Ż┼íenou vlhkos┼ąou (pivnica, gar├í┼ż, terasa a pod.).

Vyp├şna─Ź IP55 ÔÇô S├║ odoln├ę vo─Źi sadaj├║cemu prach a tryskaj├║cej vode, tj. s vy┼í┼í├şm tlakom (z├íhradn├í hadica, ÔÇ×wapkaÔÇť). Odpor├║─Źame ich na terasu, do dieln├ş okolia baz├ęnov ─Źi ako vonkaj┼íie vyp├şna─Źe. 

Pre v├Ą─Ź┼íinu typov prostred├ş predpisuj├║ normy (STN) minim├ílne IP krytie vyp├şna─Źov a zariaden├ş. Vyp├şna─Źe teda nevyberajte od oka, ale ria─Ćte sa t├Żm, ─Źo hovor├ş STN alebo projekt. 

P├Żtate sa, ako rozozn├íte vyp├şna─Ź IP44 od IP20? 

Na prv├Ż poh─żad nijako. Rozdiel je ─Źasto a┼ż vo vn├║tri, v pr├şdavn├Żch tesneniach a gumov├Żch alebo silik├│nov├Żch membr├ínach, ktor├ę odde─żuj├║ stroj─Źek od ostatn├Żch ─Źast├ş vyp├şna─Źa. 

Vyp├şna─Ź odoln├Ż vo─Źi vlhkosti s tesnen├şm na stroj─Źeku.
Vyp├şna─Źe odoln├ę vo─Źi vlhkosti (krytie IP44 a vy┼í┼íie) spozn├íte pod─ża tesnenia na stroj─Źeku. 


Pozrie┼ą v┼íetky vyp├şna─Źe odoln├ę vo─Źi vlhkosti v e-shope ┬╗

Potrebujete pomoc? Sme tu pre vás

St├íle neviete, ak├ę vyp├şna─Źe si vybra┼ą? Ozvite sa n├ím ÔÇô pom├┤┼żeme v├ím.

Pre─Ź├ştajte si ─Ćal┼íie ─Źasti n├í┼ího p├Ą┼ądielneho seri├ílu Ako vybra┼ą vyp├şna─Ź: