Typy ┼żiaroviek, in├Żch sveteln├Żch zdrojov a ich parametre. Oplatia sa e┼íte klasick├ę ┼żiarovky?

energy-saving-7437499_640

LED ┼żiarovky, LED trubice, LED p├ísyÔÇŽ v┼íade sam├ę ledky! Volfr├ímov├ę ┼żiarovky a in├ę klasick├ę sveteln├ę zdroje sa kv├┤li nim pomaly st├ívaj├║ minulos┼ąou. Oplat├ş sa ich v├┤bec e┼íte kupova┼ą? Porovnali sme parametre v┼íetk├Żch typov a predstav├şme v├ím ich v├Żhody aj nev├Żhody.

Chcete vedie┼ą viac o svietidl├ích, obj├şmkach a p├Ąticiach? 

V tomto ─Źl├ínku sa venujeme v├Żlu─Źne sveteln├Żm zdrojom, tj. ┼żiarovk├ím, ┼żiarivk├ím, trubiciam a pod. 

Jednotliv├Żm typom svietidiel sa budeme venova┼ą v ─Ćal┼í├şch ─Źl├ínkoch, zatia─ż sme p├şsali napr. o LED paneloch.

O typoch obj├şmok a p├Ąt├şc sa zase do─Ź├ştate v na┼íom ─Źl├ínku Typy p├Ąt├şc a obj├şmok ÔÇô pozn├íte ich v┼íetky?

Klasick├ę menej ├║sporn├ę sveteln├ę zdroje

Klasick├ę (volfr├ímov├ę) ┼żiarovky

Za─Źnime t├Żm, ─Źo poznaj├║ ├║plne v┼íetci ÔÇô klasickou ┼żiarovkou. Svetlo v nej vznik├í prechodom elektrick├ęho pr├║du cez volfr├ímov├ę vl├íkno. Vl├íkno kladie pr├║du odpor, vplyvom toho sa zahrieva a┼ż sa roz┼żerav├ş a vy┼żaruje svetlo. 

Poviete si ÔÇô to mus├ş chcie┼ą ve─ża energie, aby sa tak├ę vl├íkno roz┼żeravilo, nie? 

A m├íte pravdu! 

Najv├Ą─Ź┼íou nev├Żhodou klasick├Żch ┼żiaroviek je ├║─Źinnos┼ą iba 1 ÔÇô 10 %. Tak┼że 100 W klasick├í ┼żiarovka premen├ş na svetlo 1 ÔÇô 10 W elektriny, 90 W vy┼żiari ako teplo. 

V├┤bec teda nebudeme preh├í┼ła┼ą, ak v├ím povieme, ┼że klasick├í ┼żiarovka je sk├┤r tepeln├Ż spotrebi─Ź. Okrem toho vydr┼ż├ş svieti┼ą iba 1 000 ÔÇô 2 000 h, k├Żm sa vl├íkno ├║plne roztav├ş. Okrem toho maj├║ n├şzku farebn├║ teplotu, tak┼że svietia do┼żlta. To je s├şce fajn pri odpo─Źinku, ale pri in├Żch ─Źinnostiach je lep┼íie bel┼íie svetlo pripom├şnaj├║ce to denn├ę.

To s├║ d├┤vody, pre─Źo ich u┼ż takmer nikde nek├║pite, hoci my m├íme klasick├ę volfr├ímov├ę ┼żiarovky st├íle v ponuke

V├Żhodou klasick├Żch ┼żiaroviek je, ┼że ich m├┤┼żete stmieva┼ą ak├Żmko─żvek stmieva─Źom. A hlavne ÔÇô s├║ najlacnej┼íie spomedzi v┼íetk├Żch sveteln├Żch zdrojov, hoci sa v poslednej dobe objavili LED ┼żiarovky, ktor├ę sa cenami dos┼ą pribli┼żuj├║.

Klasick├í volfr├ímov├í ┼żiarovka.
Klasick├║ volfr├ímov├║ ┼żiarovku asi pozn├íte. ─îoskoro bud├║ minulos┼ąou.

Pozrie┼ą volfr├ímov├ę ┼żiarovky v e-shope ┬╗

Halog├ęnov├ę ┼żiarovky

Princ├şp je rovnak├Ż ako pri klasick├Żch ┼żiarovk├ích. Tie halog├ęnov├ę v┼íak maj├║ banku naplnen├║ halog├ęnov├Żm plynom, tak┼że m├┤┼żu pracova┼ą pri vy┼í┼íej teplote. V─Ćaka tomu dosiahnu vy┼í┼íiu ├║─Źinnos┼ą (cca 13 %) a dlh┼íiu ┼żivotnos┼ą okolo 2 000 ÔÇô 3 000 h.

Halog├ęn vs. klasika:

52 W halog├ęnov├í ┼żiarovka m├í podobn├║ svietivos┼ą ako 60 W klasick├í ┼żiarovka.

Cenovo s├║ na tom podobne ako klasick├ę ┼żiarovky. Tak┼że ich takmer ├║plne nahradili. 

Tak ako klasick├ę ┼żiarovky ich k├║pite so z├ívitov├Żmi p├Ąticami E27 a E14. Vyr├íbaj├║ sa v┼íak aj vo vyhotoveniach pre reflektory a pre bodov├ę svietidl├í, a to vo verzi├ích pre 12 V (p├Ątica GU5.3) aj 230 V (p├Ątica GU10 a GU5.3).

Halog├ęnov├í ┼żiarovka s be┼żn├Żm z├ívitom E27.
Halog├ęnov├í ┼żiarovka m├┤┼że pripom├şna┼ą klasick├║, vo vn├║tri banky m├í men┼íiu banku s vl├íknom. Halog├ęnky sa v┼íak vyr├íbaj├║ aj do bodov├Żch svietidiel ─Źi reflektorov.

Pozrie┼ą v┼íetky sveteln├ę zdroje a svietidl├í v e-shope ┬╗

┼Żiarivkov├ę trubice

Blikaj├║. Vr─Źia. Maj├║ zlo┼żitej┼íiu kon┼ítrukciu a ┼ąa┼ż┼íie sa recykluj├║. To s├║ nev├Żhody ┼żiarivkov├Żch trub├şc, ktor├Żm hovor├şme ne├│nky.  

Princ├şp: trubica m├í na vn├║tornej strane tenk├║ vrstvu tzv. luminoforu, ktor├Ż produkuje vidite─żn├ę svetlo pri o┼żarovan├ş UV ┼żiaren├şm. UV ┼żiarenie vznik├í p├┤soben├şm elektrick├ęho v├Żboja v par├ích ortuti, ktor├Żmi je trubica naplnen├í. Hovor├ş sa tomu fotoluminiscencia.

A tu sa dost├ívame k jadru probl├ęmu. Na zap├ílenie a udr┼żanie v├Żboja toti┼ż potrebuj├║ ┼żiarivkov├ę trubice predradn├şk, ktor├Ż z├írove┼ł obmedzuje pr├║d, aby sa ┼żiarivka nepre┼ąa┼żila. 

Predradn├şk m├┤┼że by┼ą induk─Źn├Ż so ┼ítart├ęrom ÔÇô to je presne ten typ, kv├┤li ktor├Żm ne├│nky vr─Źia a blikaj├║. Okrem toho m├í n├şzku ├║─Źinnos┼ą. Modernej┼íie svietidl├í pre ┼żiarivkov├ę trubice maj├║  elektronick├Ż predradn├şk s vy┼í┼íou ├║─Źinnos┼ąou a bez otravn├ęho blikania a vr─Źania. 

┼Żiarivkov├í trubica (ne├│nka).
Klasick├ę ne├│nky v├ím asi nemus├şme predstavova┼ą. Presnej┼íie sa naz├Żvaj├║ ┼żiarivkov├ę trubice.
 

Nev├Żhodou ┼żiarivkov├Żch trub├şc je teda zlo┼żitej┼íia kon┼ítrukcia svietidla a t├Żm p├ídom aj vy┼í┼íia cena nielen samotnej trubice, ale aj svietidla. K├Żm sa trubica nahreje na pln├║ svietivos┼ą, po─Źk├íte si aj nieko─żko min├║t (dlh┼íie je to pri ni┼ż┼íej okolitej teplote). Be┼żn├ę trubice nem├┤┼żete stmieva┼ą, na trhu v┼íak n├íjdete aj stmievate─żn├ę modely.

┼Żiarivkov├ę trubice nie s├║ ani najpriate─żskej┼íie k ┼żivotn├ęmu prostrediu kv├┤li zlo┼żitej recykl├ícii. Postupne ich teda nahr├ídzaj├║ LED trubice. 

Oproti klasick├Żm ┼żiarovk├ím v┼íak maj├║ 2-n├ísobn├║ ├║─Źinnos┼ą ÔÇô aj vy┼íe 20 %. Takisto maj├║ n├ísobne dlh┼íiu ┼żivotnos┼ą, v niektor├Żch pr├şpadoch aj 10 000 h. Ich p├Ątice maj├║ kol├şky, ktor├ę zapadaj├║ do obj├şmok na oboch koncoch trubice. 

┼Żiarivkov├í trubica  vs. klasick├í ┼żiarovka:

18 W ┼żiarivkov├í trubica m├í podobn├║ svietivos┼ą ako 60 W klasick├í ┼żiarovka.

Miesto ne├│niek pomaly zaberaj├║ LED trubice (pozri ni┼ż┼íie v ─Źl├ínku). Vo ve─żk├Żch kancel├írskych komplexoch alebo priemysle by v┼íak bola prer├íbka svietidiel na LED trubice alebo ich v├Żmena pr├şli┼í n├íkladn├í. ─îasto sa teda oplat├ş necha┼ą v celom objekte klasick├ę ne├│nky.

Pozrie┼ą v┼íetky ┼żiarivkov├ę trubice v e-shope ┬╗

├Üsporn├ę (kompaktn├ę) ┼żiarivky

Predstavte si tenk├║ ┼żiarivkov├║ trubicu, ktor├║ sto─Ź├şte do ┼ípir├íly a elektronick├Ż predradn├şk zabudujete do plastov├ęho obalu nad p├Ąticou.

 

Presne to s├║ kompaktn├ę ┼żiarivky, ktor├ę ─Źasto naz├Żvame aj ├║sporn├ę. Niektor├ę maj├║ trubicu ohnut├║ a rozdelen├║ na viac ─Źast├ş, in├ę ju maj├║ ukryt├║ v neprieh─żadnej banke (pozri foto ni┼ż┼íie).


Kompaktn├ę ┼żiarivky maj├║ rovnak├║ ├║─Źinnos┼ą aj ┼żivotnos┼ą ako ┼żiarivkov├ę trubice. Na rozdiel od nich ich v┼íak m├┤┼żete pou┼żi┼ą v akomko─żvek be┼żnom svietidle ÔÇô vyr├íbaj├║ sa toti┼ż so z├ívitov├Żmi p├Ąticami E27 a E14 rovnako ako klasick├ę ┼żiarovky.

R├┤zne druhy kompaktn├Żch ┼żiariviek.
R├┤zne druhy kompaktn├Żch ┼żiariviek ÔÇô so sto─Źenou i ohnutou trubicou, aj v banke.
 

Aj kompaktn├ę ┼żiarivky s├║ postupne vytl├í─Źan├ę LED ┼żiarovkami, ktor├ę s├şce maj├║ rovnako zlo┼żit├║ kon┼ítrukciu, ale vy┼íe 2-n├ísobn├║ ├║─Źinnos┼ą.

Pozrie┼ą kompaktn├ę ┼żiarivky v e-shope ┬╗

Sveteln├ę v├Żbojky

Je mo┼żn├ę, ┼że ich m├íte v aute. ├üno, m├íme na mysli tzv. xen├│ny, ktor├ę patria medzi sveteln├ę v├Żbojky. Vyu┼ż├şvaj├║ ioniz├íciu molek├║l plynu, ktor├ę za─Źn├║ vies┼ą elektrick├Ż pr├║d a z├írove┼ł vy┼żarova┼ą svetlo. Potrebuj├║ v┼íak zdroj vysok├ęho nap├Ątia. Niektor├ę druhy pracuj├║ na rovnakom princ├şpe ako ┼żiarivkov├ę trubice.

R├┤zne sveteln├ę v├Żbojky n├íjdete aj v pouli─Źn├Żch lamp├ích ─Źi v priemyseln├Żch svietidl├ích, kde osvet─żuj├║ ve─żk├ę plochy, alebo  vo filmov├Żch premieta─Źk├ích. Ich v├Żkony sa pohybuj├║ v stovk├ích a┼ż tis├şckach W. 

Doma ani v kancel├íri├ích sa s v├Żbojkami nestretnete, ke─Ć┼że mnoh├ę druhy vy┼żaruj├║ okrem vidite─żn├ęho svetla aj mno┼żstvo UV ┼żiarenia.

LED sveteln├ę zdroje

Ke─Ć v r. 1962 vyvinul Nick Holonyak prv├║ pou┼żite─żn├║ LED, e┼íte netu┼íil, ┼że nimi raz budeme svieti┼ą v domoch, obchodoch, administrat├şvnych budov├ích ─Źi v priemysle. 

Ledka áno, LED áno, LED dióda nie

Ozna─Źenie LED di├│da je nespr├ívne, ke─Ć┼że skratka (Light Emitting Diode) u┼ż slovo di├│da obsahuje.  Spr├ívne pomenovanie pre LED je luminiscen─Źn├í di├│da. Ale pokojne jej m├┤┼żete hovori┼ą ledka alebo LED. Nebojte, ─Żudov├şt ┼át├║r sa kv├┤li hovorov├Żm v├Żrazom v hrobe obraca┼ą nebude. 

Ako funguj├║ LED svetl├í? 

Z├íkladom LED je polovodi─Źov├Ż PN priechod, ktor├Ż vedie elektrick├Ż pr├║d iba jedn├Żm smerom. Pri prechode el. pr├║du ceze┼ł z├írove┼ł vznik├í svetlo. Ak by ste to chceli odbornej┼íie, m├┤┼że za to rekombin├ícia elektr├│novo-dierov├ęho p├íru. 

No a aby to dostato─Źne svietilo a dok├ízalo nahradi┼ą ┼żiarovku alebo in├Ż sveteln├Ż zdroj, kombinuj├║ v├Żrobcovia mno┼żstvo PN priechodov do jedn├ęho ─ŹipuÔÇŽ a tieto ─Źipy dokopy. Existuje viacero typov ─Źipov, ale to je na samostatn├Ż ─Źl├ínok.

LED sveteln├ę zdroje maj├║ ve─żmi vysok├║ ├║─Źinnos┼ą a┼ż 50 %. Takisto maj├║ ve─żmi dlh├║ ┼żivotnos┼ą a┼ż 25 000 h pri niektor├Żch modeloch renomovan├Żch zna─Źiek. Plat├ş to pre LED ┼żiarovky, LED trubice, p├ísy a v├Ą─Ź┼íinu ─Ćal┼í├şch LED sveteln├Żch zdrojov.

Na rozdiel od klasick├Żch ┼żiaroviek alebo ┼żiariviek v┼íak ÔÇ×ledkyÔÇť neznes├║ pr├şli┼í vysok├ę teploty. Maximum je obvykle okolo 85 ┬░C, dlhodobo je lep┼íie dr┼ża┼ą ich e┼íte chladnej┼íie.

Nev├Żhodou je tie┼ż vy┼í┼íia cena. M├┤┼że za ┼łu zlo┼żitej┼íia kon┼ítrukcia s elektronikou, ktor├í prisp├┤sobuje nap├Ątie i pr├║d a chr├íni LED ┼żiarovku pred prehriat├şm. Ceny najlacnej┼í├şch LED ┼żiaroviek sa v┼íak u┼ż pribli┼żuj├║ cen├ím t├Żch klasick├Żch. Samozrejme, pri tak├Żchto lacn├Żch modeloch neo─Źak├ívajte ┼ípi─Źkov├ę parametre.

LED sveteln├ę zdroje a r├┤zne farby

V├Ą─Ź┼íinu LED sveteln├Żch zdrojov m├┤┼żete stmieva┼ą, hoci nie ka┼żd├Ż stmieva─Ź je na to vhodn├Ż. Pri niektor├Żch m├┤┼żete meni┼ą aj farebn├║ teplotu (z denn├ęho bieleho svetla na ┼żlt├ę podobn├ę ┼żiarovk├ím) ─Źi dokonca farbu. Umo┼ż┼łuj├║ to ─Źipy so z├íkladn├Żmi farbami ÔÇô ─Źervenou, zelenou a modrou, ktor├ę menia intenzitu svietenia a ÔÇ×namie┼íaj├║ÔÇť v├ím tak po┼żadovan├Ż farebn├Ż odtie┼ł.

Pozrie┼ą v┼íetky sveteln├ę zdroje a svietidl├í v e-shope ┬╗

LED ┼żiarovky

LED ┼żiarovky sa vyr├íbaj├║ so z├ívitov├Żmi p├Ąticami ako be┼żn├ę ┼żiarovky (E27 ─Źi E14), ale aj ako n├íhrady za bodov├ę ┼żiarovky. 

Od klasickej ┼żiarovky sa l├ş┼íia na prv├Ż poh─żad neprieh─żadnou bankou z mlie─Źneho skla v tvare pologule. Pod bankou je puzdro s potrebnou elektronikou. Niektor├ę maj├║ na povrchu chladiace lamely pre lep┼í├ş odvod tepla a dlh┼íiu ┼żivotnos┼ą.

LED ┼żiarovka s be┼żn├Żm z├ívitom E27.
LED ┼żiarovku spozn├íte pod─ża neprieh─żadnej banky a plastov├ęho obalu s elektronikou v spodnej ─Źasti.
 

Existuj├║ v┼íak aj dizajnov├ę (dekora─Źn├ę) LED ┼żiarovky, ktor├Żch ─Źipy v priesvitnej banke pripom├şnaj├║ volfr├ímov├ę vl├íkna klasick├Żch ┼żiaroviek. Niektor├ş ─żudia im hovoria ÔÇ×edisonkyÔÇť pod─ża vyn├ílezcu klasickej ┼żiarovky Edisona.

Dizajnov├í LED ┼żiarovka ÔÇ×edisonkaÔÇť s priesvitnou bankou.
Dizajnov├ę LED ┼żiarovky maj├║ ─Źipy v prieh─żadnej banke a na prv├Ż poh─żad pripom├şnaj├║ klasick├ę ┼żiarovky.
 

Pozrie┼ą v┼íetky LED ┼żiarovky v e-shope ┬╗

LED trubice

Vyr├íbaj├║ sa v rovnak├Żch rozmeroch a s rovnak├Żmi p├Ąticami ako ┼żiarivkov├ę trubice. Ale pozor ÔÇô LED trubice mus├şte pripoji┼ą priamo k 230 V, nie cez predradn├şk (potrebn├║ elektroniku maj├║ vstavan├║). 

Ak ich chcete pou┼żi┼ą v be┼żn├Żch svietidl├ích na ┼żiarivkov├ę trubice, mus├şte najsk├┤r predradn├şk vybra┼ą a obj├şmky pripoji┼ą napriamo. Sn├í─Ć v├ís nemus├şte upozor┼łova┼ą, ┼że tak├Żto z├ísah ─Źasto nie je v s├║lade s v├Żrobcom odpor├║─Źan├Żm pou┼żit├şm a strat├şte pri ┼łom z├íruku. 


Lep┼í├şm rie┼íen├şm s├║ svietidl├í ur─Źen├ę pre LED trubice, pr├şpadne svietidl├í s LED trubicou zabudovanou napevno.

LED trubica ako náhrada za neónku.
LED trubica pripom├şna klasick├║ ne├│nku. M├í v┼íak dvojn├ísobn├║ ├║─Źinnos┼ą i ┼żivotnos┼ą.
 

Pozrie┼ą v┼íetky LED trubice v e-shope ┬╗

LED panely

LED panel je svietidlo a sveteln├Ż zdroj v jednom, neobsahuje teda ┼żiarovku, ktor├║ by ste mohli vymeni┼ą. To v┼íak nevad├ş, ke─Ć┼że svietidlo v├ím bude aj tak sl├║┼żi┼ą dlh├ę roky. 

Existuj├║ LED panely na zapustenie, na povrch kazetov├ęÔÇŽ r├┤zne rozmery, r├┤zne v├Żkony. Ak v├ís zauj├şmaj├║, pre─Ź├ştajte si o nich viac v na┼íom ─Źl├ínku Ako si vybra┼ą LED panely?

A ke─Ć┼że 1 obr├ízok povie viac ne┼ż 1 000 slov, nech sa p├í─Źi:

Biely LED panel na povrch.
LED panely n├íjdete v desiatkach vyhotoven├ş. V├Żhody? Jednoduch├í mont├í┼ż a mal├í hr├║bka.
 

Pozrie┼ą v┼íetky LED panely v e-shope ┬╗

Oplatia sa e┼íte klasick├ę ┼żiarovky a trubice?

Popravde, na v├Ą─Ź┼íine miest nie. 

Ceny najlacnej┼í├şch LED ┼żiaroviek sa toti┼ż pribli┼żuj├║ cen├ím klasick├Żch volfr├ímov├Żch ┼żiaroviek. Iste, od t├Żchto najlacnej┼í├şch typov nem├┤┼żete o─Źak├íva┼ą ┼ípi─Źkov├ę parametre, ale napr. v ┼ípajzi ─Źi pivnici nesvietite tak ─Źasto ako v kuchyni, tak┼że tam v├ím vydr┼żia dlho. 

Do obytn├Żch miestnost├ş, kuchyne ─Źi k├║pe─żne si rad┼íej vyberte LED ┼żiarovky alebo LED sveteln├ę zdroje drah┼í├şch zna─Źiek. Tam sa v├ím invest├şcia do kvalitnej┼í├şch LED vr├íti r├Żchlej┼íie, ne┼ż keby ste museli ─Źasto meni┼ą klasick├ę ┼żiarovky alebo lacn├ę ÔÇ×ledkyÔÇť.

Tradi─Źn├ę sveteln├ę zdroje ako volfr├ímov├ę ┼żiarovky, ┼żiarivky ─Źi ┼żiarivkov├ę trubice s├║ oproti ledk├ím ve─żk├Żmi ┼żr├║tmi elektriny. Oplat├ş sa v├ím ich necha┼ą iba tam, kde by bola ich v├Żmena za ledky pr├şli┼í n├íkladn├í.  

Pozrie┼ą v┼íetky sveteln├ę zdroje a svietidl├í v e-shope ┬╗

Ak si neviete vybra┼ą, pokojne sa ozvite. Porad├şme.