Senzor pohybu: na ─Źo v├ím bude a ako ho vybra┼ą

senzory-pohybu-vedla-seba

Priemern├í dom├ícnos┼ą s modern├Żm vybaven├şm (LED svietidl├í) minie na osvetlenie 5 % spotreby elektriny, t├í so star┼í├şmi sveteln├Żmi zdrojmi aj 20 %. Ak by ste na niektor├Żch miestach v byte ─Źi dome svietili iba vtedy, ke─Ć to naozaj potrebujete, mohli by ste u┼íetri┼ą desiatky eur ro─Źne. A to u┼ż nehovor├şme o chodb├ích bytov├Żch domov ─Źi komer─Źn├Żch a verejn├Żch priestoroch. U┼íetri┼ą v├ím pom├┤┼żu senzory pohybu. Prezrad├şme v├ím, ako funguj├║ a ak├ę s├║ rozdiely medzi jednotliv├Żmi typmi.

┼áetrite elektrinu a svie┼ąte iba vtedy, ke─Ć to potrebujete

V├┤jdete na toaletu a zrazu z ni─Źoho ni─ŹÔÇŽ svetlo. Vyjdete z v├Ż┼ąahu a zrazuÔÇŽ svetlo. Otvor├şte dvere kancel├írie aÔÇŽ ve─Ć viete. Svetlo. 

Za toto z├ízra─Źn├ę automatick├ę zap├şnanie (a vyp├şnanie) svetla nev─Ća─Ź├şme ┼żiadnym nadprirodzen├Żm sil├ím, ale senzorom pohybu. Tie m├┤┼żu by┼ą:

  • vstavan├ę priamo v svietidle, pri─Źom ovl├ídaj├║ iba to jedno svietidlo ÔÇô napr├şklad LED reflektor v exteri├ęri,
  • samostatn├ę ÔÇô s├║ zapojen├ę do obvodu namiesto vyp├şna─Źa, ovl├ída┼ą teda m├┤┼żu jedno alebo viac svietidiel (obmedzen├Ż ste max. sp├şnan├Żm v├Żkonom, o tom p├ş┼íeme ─Ćalej v ─Źl├ínku).

S osvetlen├şm ovl├ídan├Żm sn├şma─Źmi pohybu sa stret├ívame ─Źoraz ─Źastej┼íie. V spolo─Źn├Żch priestoroch panel├íkov, vo firm├ích, okolo rodinn├Żch domov, ale aj in├Żch budov.

Pre─Źo by ste mali vlastne do senzorov pohybu investova┼ą? 

Hlavn├Żm d├┤vodom je ├║spora. K─ż├║─Źov├ę slovo je pr├íve ÔÇ×investova┼ąÔÇť. Ide toti┼ż skuto─Źne o invest├şciu, preto┼że ak budete svieti┼ą iba vtedy, ke─Ć to naozaj budete potrebova┼ą, m├┤┼żete u┼íetri┼ą desiatky a┼ż stovky eur ro─Źne a tak├íto invest├şcia sa v├ím r├Żchlo vr├íti.

Samozrejme, r├Żchlos┼ą n├ívratnosti z├ívis├ş od typov sveteln├Żch zdrojov, ich v├Żkonu, po─Źtu sn├şma─Źov pohybu a od ─Ćal┼í├şch krit├ęri├ş. A tie┼ż od toho, kde v┼íade budete ma┼ą klasick├ę vyp├şna─Źe. Do sp├ílne ─Źi ob├Żva─Źky asi senzor chcie┼ą nebudete, aby v├ís neust├íle preblik├ívanie svetla neru┼íilo.

Ale okrem senzorov s├║ aj in├ę sp├┤soby, ako u┼íetri┼ą na osvetlen├ş. Viac sa o nich dozviete v na┼íom ─Źl├ínku o pokro─Źil├Żch mo┼żnostiach ovl├ídania osvetlenia

Samozrejme, senzormi pohybu m├┤┼żete ovl├ída┼ą aj in├ę spotrebi─Źe a zariadenia. Pr├şkladom s├║ ventil├ítory na ods├ívanie na toalet├ích. Ak sa zamysl├şte, ur─Źite pre ne n├íjdete aj ─Ćal┼íie vyu┼żitie.

Ochr├í┼łte svoj majetok so senzormi pohybu

Senzory pohybu m├┤┼żete pou┼żi┼ą aj na prevenciu pred kr├íde┼żami a vl├íman├şm. Nenahradia s├şce alarm, ale ne─Źakan├ę rozsvietenie svetla okolo v├í┼ího domu m├┤┼że zlodeja vystra┼íi┼ą.

Pozrie┼ą senzory pohybu v e-shope ┬╗

Ako funguje senzor pohybu? 

M├┤┼że pracova┼ą 2 sp├┤sobmi:

Infra─Źerven├Ż senzor pohybu

Sn├şma pohyb tepl├Żch objektov ÔÇô napr├şklad ─żud├ş alebo zvierat ÔÇô vo svojom zornom poli. Reaguje v┼íak aj na pohyb masy tepl├ęho vzduchu ÔÇô napr├şklad, ke─Ć sa zapne kotol a radi├ítor za─Źne k├║ri┼ą.

─îlovek, zviera alebo in├Ż objekt s vy┼í┼íou teplotou sa mus├ş:

  1. Pohybova┼ą priamo pred ┼ío┼íovkou senzora. Ak je medzi vami a senzorom prek├í┼żka (stena, skri┼łaÔÇŽ), senzor v├ís jednoducho nevid├ş. 
  2. Pohybova┼ą. K├Żm stoj├şte/sed├şte/le┼ż├şte bez pohybu, senzor takisto nereaguje. M├┤┼że v┼íak reagova┼ą u┼ż na najmen┼í├ş pohyb v r├ídoch centimetrov. Citlivos┼ą m├┤┼żete na v├Ą─Ź┼íine senzorov nastavi┼ą.

Infra─Źerven├ę senzory pohybu s├║ najpou┼ż├şvanej┼íie, a to nielen na ovl├ídanie osvetlenia, ale aj v alarmoch. S├║ jednoduch├ę na v├Żrobu a maj├║ n├şzku cenu. 

V e-shope m├íme desiatky druhov, ktor├ę sa l├ş┼íia sp├┤sobom mont├í┼że a ─Ćal┼í├şmi vlastnos┼ąami (p├ş┼íeme o nich ─Ćalej v texte). 

Infra─Źerven├Ż senzor pohybu s n├ístennou mont├í┼żou.
 

Naj─Źastej┼íie pou┼ż├şvan├Ż senzor pohybu je infra─Źerven├Ż s n├ístennou mont├í┼żou.

Pozrie┼ą infra─Źerven├ę senzory pohybu v e-shope ┬╗

Mikrovlnn├Ż (radarov├Ż) senzor pohybu

Na rozdiel od infra─Źerven├Żch senzorov nie s├║ pas├şvne, ale do priestoru vysielaj├║ mikrovlny. Na z├íklade zmeny v ich odraze potom vyhodnotia, ┼że objekt pred nimi sa h├Żbe. Funguje to podobne ako leteck├Ż radar. 

A hlavn├í v├Żhoda? 

Mikrovlnn├Ż senzor pohybu v├ís vid├ş aj za rohom! 

Pohyb toti┼ż sn├şma aj cez tenk├ę prek├í┼żky ako sklo, plasty ─Źi sadrokart├│nÔÇŽ ale nie cez kovy, tie toti┼ż mikrovlny odrazia. M├┤┼żete nimi teda zap├şna┼ą svetlo s predstihom, k├Żm ste e┼íte za rohom (hod├ş sa na schodisku). Takisto ich m├┤┼żete pou┼żi┼ą za prek├í┼żkou, napr. tenkou prie─Źkou.

Po─Źujete slovo mikrovlny a za─Ź├şnate sa b├í┼ą? Nie je na to d├┤vod. 

┼Żiarenie z mikrovlnn├Żch senzorov pohybu ne┼íkod├ş a m├í zanedbate─żn├Ż v├Żkon. V┼íetky senzory pohybu v na┼íom e-shope s├║ testovan├ę a certifikovan├ę na dan├ę pou┼żitie.

Mikrovlnn├Ż (radarov├Ż) senzor pohybu so zapustenou mont├í┼żou.
 

Mikrovlnn├Ż (radarov├Ż) senzor pohybu so zapustenou mont├í┼żou do dut├ęho stropu/prie─Źky. Na poh─żad sa od infra─Źerven├ęho nijako nel├ş┼íi.

Pozrie┼ą radarov├ę senzory pohybu v e-shope ┬╗

Na stenu, do stropu aj do krabice namiesto vyp├şna─Źa

Princ├şp senzorov pohybu je jedna vec, delia sa v┼íak aj pod─ża sp├┤sobu mont├í┼że:

N├ístenn├ę senzory pohybu

Naj─Źastej┼íie maj├║ tvar gule, ktor├í je pripevnen├í k z├íkladni. Gu─żu so samotn├Żm senzorom m├┤┼żete ot├í─Źa┼ą a nakl├í┼ła┼ą nadol ÔÇô aby sn├şmal presne to miesto, ktor├ę chcete. Nev├Żhodou je, ┼że vy─Źnieva do priestoru. Tento typ sa teda in┼ítaluje pod strop, resp. nad ├║rove┼ł hl├ív ─żud├ş.

─Äal┼í├şm preveden├şm s├║ ploch├ę pohybov├ę senzory na omietku, ktor├ę napevno priskrutkujete k povrchu. Senzor je pevn├Ż a nem├┤┼żete ho ot├í─Źa┼ą, mali by ste ho teda montova┼ą na ├║rove┼ł pohybuj├║cich sa ─żud├ş, ide├ílne do v├Ż┼íky vyp├şna─Źov alebo k├║sok nad ┼łu.

Tret├şm typom pre n├ístenn├║ mont├í┼ż s├║ rohov├ę pohybov├ę senzory. Maj├║ mont├í┼żne otvory prisp├┤soben├ę pre mont├í┼ż do rohu.

Uhol sn├şmania je pri v├Ą─Ź┼íine n├ístenn├Żch senzorov 180┬░, ak m├í ┼ío┼íovka tvar polobl├║ka. Niektor├ę maj├║ aj tvar pologule s uhlom sn├şmania 360┬░.

Pozrie┼ą n├ístenn├ę senzory pohybu v e-shope ┬╗

Senzory pohybu do krabice (namiesto vyp├şna─Źa)

Montuj├║ sa do in┼ítala─Źnej krabice namiesto vyp├şna─Źa. S├║ pevn├ę, uhol sn├şmania je vodorovne 180┬░, pr├şpadne 160┬░ alebo men┼í├ş.

V├Żhodou je jednoduch├í mont├í┼żÔÇŽ ak teda nepo─Ź├ştame sekanie otvoru pre krabicu. Ale ke─Ć u┼ż krabicu m├íte, je to ot├ízka dvoch skrutiek a dvoch r├║k, ktor├ę nie s├║ obe ─żav├ę.

Pozrie┼ą senzory pohybu do krabice v e-shope ┬╗

Stropn├ę 360┬░ senzory pohybu 

Existuj├║ dva typy. Senzor pohybu na strop sa in┼ítalujeÔÇŽ nebudete veri┼ą, ale na strop, tj. na omietku.

Zapusten├Ż senzor je ur─Źen├Ż do dut├ęho stropu ÔÇô sadrokart├│n, drevo, kazetov├Ż strop. A mus├şte pre┼ł najprv pripravi┼ą otvor. Do otvoru ho potom vlo┼ż├şte a pomocou pru┼żinov├Żch pr├şchytiek prichyt├şte.

Samotn├í ┼ío┼íovka senzora m├í tvar pologule a sn├şma cel├Ż priestor pod stropom okolo seba (uhol 360┬░).

Ve─żkos┼ą sn├şmanej plochy z├ívis├ş od v├Ż┼íky stropu, tak┼że do dlh├Żch chodieb mo┼żno budete potrebova┼ą viac tak├Żchto senzorov pohybu.

Pozrie┼ą stropn├ę pohybov├ę senzory v e-shope ┬╗

Senzor pohybu do obj├şmky

Naskrutkujete ho do ┼ítandardnej obj├şmky E27 pre ┼żiarovku. Senzor sa nach├ídza v z├íkladni a sn├şma priestor v uhle 360┬░ ÔÇô rovnako ako stropn├ę senzory. 

Na vrchu senzora je potom ─Ćal┼íia obj├şmka pre ┼żiarovku. Takto si vlastne vyrob├şte svietidlo ovl├ídan├ę senzorom pohybu, aj ke─Ć po estetickej str├ínke to nebude vyzera┼ą najlep┼íie.

Pozrie┼ą senzory pohybu do ┼żiarovkovej obj├şmky ┬╗

Moduly so senzormi pohybu

Mikrovlnn├ę senzory ur─Źen├ę na dodato─Źn├║ mont├í┼ż priamo do svietidiel. Ke─Ć┼że s├║ mikrovlnn├ę, bud├║ fungova┼ą aj pod krytom svietidla. Uhol sn├şmania je naj─Źastej┼íie 360┬░.

Pozrie┼ą moduly so senzormi pohybu v e-shope ┬╗

R├┤zne druhy senzorov pohybu. 
 

Senzorov pohybu existuj├║ stovky druhov. L├ş┼íia sa tvarom, rozmermi a sp├┤sobom mont├í┼że, ale napr. aj farbou.

Parametre sn├şma─Źov pohybu

Maxim├ílny sp├şnan├Ż v├Żkon

Sn├şma─Źom pohybu nem├┤┼żete ovl├ída┼ą ─żubovo─żn├Ż po─Źet svietidielÔÇŽ No, vlastne po─Źet ├íno, ale maj├║ ─Źasto obmedzen├Ż maxim├ílny sp├şnan├Ż v├Żkon. Obvykle je to okolo 1 000 W, ─Źo v├ím bohate vysta─Ź├ş aj na 10 ks klasick├Żch 100 W ┼żiaroviek.

Ale pozor ÔÇô ide o ─Źinn├Ż v├Żkon, tj. plat├ş naozaj pre klasick├ę ┼żiarovky. 

Ne├│nky s induk─Źn├Żm predradn├şkom a elektromotory (napr. ventil├ítory) s├║ induk─Źn├í z├í┼ąa┼ż, ne├│nky s elektronick├Żm predradn├şkom, ├║sporn├ę ┼żiarivky a v┼íetky druhy LED svietidiel s├║ zase kapacitn├í z├í┼ąa┼ż. 

Pre tieto druhy z├í┼ąa┼że m├┤┼że by┼ą max. sp├şnan├Ż v├Żkon ni┼ż┼í├ş, obvykle v ni┼ż┼í├şch stovk├ích W.

Uhol sn├şmania

┼ápecifikuje rozsah do str├ín, v ktorom sn├şma─Ź zaznamen├íva pohyb. Pri ┼ío┼íovk├ích v tvare polobl├║ka je vodorovn├Ż uhol obvykle do 180┬░. 

Vertik├ílny uhol (tj. zvisl├í os pri poh─żade na ┼ío┼íovku) b├Żva e┼íte ni┼ż┼í├ş, preto si miesto mont├í┼że v┼żdy vopred premyslite. 

Sveteln├Ż senzor

Niektor├ę senzory pohybu s├║ vybaven├ę aj senzorom okolit├ęho osvetlenia. M├┤┼żete ich teda nastavi┼ą tak, aby cez de┼ł svetlo nezap├şnali ani pri pohybe.

Minimálna a maximálna doba zapnutia

Ide o rozsah ─Źasu, po ktor├Ż m├┤┼że sn├şma─Ź osvetlenie (alebo in├Ż spotrebi─Ź ─Źi obvod) necha┼ą zapnut├ę.

Krytie IP

Odolnos┼ą sn├şma─Źa vo─Źi vniknutiu cudz├şch predmetov, prachu a vlhkosti. Prelo┼żen├ę do ─żudskej re─Źi ÔÇô ─Źi sn├şma─Ź m├┤┼żete pou┼żi┼ą vo vlhkom prostred├ş alebo vonku (kde by na┼ł mohlo pr┼ía┼ą).

Do exteri├ęru potrebujete krytie aspo┼ł IP44. Pre─Ź├ştajte si viac v na┼íom ─Źl├ínku o kryt├ş elektrick├Żch spotrebi─Źov a zariaden├ş.

Pozrie┼ą senzory pohybu v e-shope ┬╗

Ako zapoji┼ą a nastavi┼ą senzor pohybu v 4 krokoch

1. Premyslite si miesto mont├í┼że a vyberte si spr├ívny typ

M├íte miesto pod stropom alebo na stene? Chcete, aby bol sn├şma─Ź nen├ípadn├Ż? Ak├Ż m├í by┼ą uhol sn├şmania, aby zachytil iba priestor, ktor├Ż potrebujete, no nie ─żud├ş prech├ídzaj├║cich okolo? 

To v┼íetko by ste si mali ujasni┼ą e┼íte predt├Żm, ne┼ż v na┼íom e-shope kliknete na tla─Źidlo Do ko┼í├şka.

Tip pre v├ís ÔÇô jeden obvod, viacero senzorov

Jedno osvetlenie alebo jeden obvod m├┤┼żete ovl├ída┼ą aj viacer├Żmi sn├şma─Źmi pohybu zapojen├Żmi paralelne. Ide├ílne pre dlh├ę chodby ─Źi schodisk├í. Pre istotu si v┼íak t├║to mo┼żnos┼ą vopred preverte pre konkr├ętny sn├şma─Ź. Nie ka┼żd├Ż to umo┼ż┼łuje.

2. Zapojte senzor do obvodu

Vlastne, nechajte zapojit. Preto┼że to mus├ş urobi┼ą kvalifikovan├Ż elektrotechnik s osved─Źen├şm.

Senzor pohybu m├┤┼żete zapoji┼ą namiesto existuj├║ceho vyp├şna─Źa alebo paralelne k nemu, ke─Ć chcete ma┼ą mo┼żnos┼ą svetlo zapn├║┼ą aj ru─Źne. Takisto ho m├┤┼żete pripoji┼ą k st├Żka─Źu v rozvodnej skrinke, ak pomocou neho chcete ovl├ída┼ą v├Żkonn├ę spotrebi─Źe alebo zlo┼żit├ę obvody. 

Pozor ÔÇô senzory pohybu s├║ nap├íjan├ę z dan├ęho sveteln├ęho obvodu. V mieste in┼ítal├ície teda budete potrebova┼ą aj nul├ík (neutr├ílny vodi─Ź). V star┼í├şch in┼ítal├íci├ích nen├íjdete v krabici pod vyp├şna─Źom, ale a┼ż v rozbo─Źovacej krabici nad n├şm.

3. Nato─Źte senzor do spr├ívneho uhla

Ak je sn├şma─Ź pohybu oto─Źn├Ż, nastavte ho tak, aby sn├şmal len vami ┼żiadan├Ż priestor. 

Ak je uhol sn├şmania pr├şli┼í ve─żk├Ż, m├┤┼żete ┼ío┼íovku senzora prelepi┼ą na okrajoch nepriesvitnou lepiacou p├ískou. 

Chcete, aby sn├şmal iba kraje, no nie stred? Prelepte ┼ío┼íovku v strede.

Tip pre v├ís ÔÇô pozor na falo┼ín├ę ÔÇ×poplachyÔÇť

Nezab├║dajte na falo┼ín├ę sp├şnanie. Senzor toti┼ż reaguje aj na v├Ą─Ź┼íie zvierat├í (ma─Źky, psy, zajace, fretky, vt├íkyÔÇŽ ). M├┤┼że reagova┼ą aj na n├íhle tepeln├ę zmeny, napr├şklad ke─Ć sa v miestnosti zapne ohrieva─Ź alebo ke─Ć sa v budove zapne kotol a radi├ítor za─Źne n├íhle k├║ri┼ą. Pri alarmoch s├║ tak├ęto falo┼ín├ę poplachy ─Źasto probl├ęmom.

4. Nastavte parametre senzora

Na v├Ą─Ź┼íine senzorov m├┤┼żete nastavi┼ą ─Źas, po ktor├Ż m├í osta┼ą svetlo zapnut├ę, na niektor├Żch aj citlivos┼ą. Ak m├í senzor zabudovan├Ż aj sn├şma─Ź osvetlenia, m├┤┼żete nastavi┼ą, kedy je v miestnosti dos┼ą svetla a senzor nem├í osvetlenie zap├şna┼ą.

Neviete si rady? Nebojte sa ozva┼ą

S v├Żberom senzora pohybu v├ím radi porad├şme. Sta─Ź├ş nap├şsa┼ą/zavola┼ą.

Zobrazi┼ą kontaktn├ę ├║daje ┬╗