Zbytočné chyby pri elektroinštalácii, ktoré vás stoja čas a peniaze. Robíte ich aj vy?

Vybrali sme pre vás tipy, vďaka ktorým sa vyhneš menším ale aj väčším nepríjemnostiam pri riešení elektroinštalácie v tvojom obydlí. Či už si odborník alebo laik, každý je dobrý v niečom inom a nedá sa vždy na všetko myslieť. A práve v tom najmenej vhodnom čase sa popri rekonštrukcii alebo výstavbe nového domova vedia pritrafiť „drobnosti“, ktoré si berú svoju daň na tvojom čase, financiách a často krát aj na nervoch. Nasledujúce riadky majú za úlohu zmierniť tvoju „bolesť“ a ušetriť vrásky ☺.

 

#1 Ja si to spravím sám

Pokiaľ nemáte školu a skúsenosti, vysoko nedoporučujeme. Daj si poradiť od niekoho, kto má skúsenosti alebo už robil niečo podobné, do čoho sa práve ideš pustiť. Youtube a Google sú síce fajn, ale rady skúseného človeka nenahradia.

#2 Na čo toľko zásuviek? Zbytočne vyhodené peniaze

Čo je zase s tou lampou? Prečo nesvieti? Aha, je vytiahnutá zo zásuvky lebo sa nabíja tablet, power banka aj elektronická cigareta. A ešte by som chcela aj povysávať, ale to už asi nebude reálne...

Keď vám môžme poradiť, nešetrite na zásuvkách. Spotrebičov bude v domácnostiach už iba viac. Do detských izieb doporučujeme aspoň 4 zásuvky, do obývačky a kuchyne po 5-6, do kúpelne 2-3. Nezabúdajte ani na chodbu a špajz aspoň po jednej.

#3 Toľko mi presne treba

Najčastejšie sa táto situácia opakuje pri bytových rozvodniciach a kábloch. Doporučujeme, aby ste si nakúpili trochu viac materiálu, ako ste si namerali. Tých pár metrov káblu, 2 voľné polia v rozvodnici a zopár wago svoriek za to rozhodne stoja. Lepšie je cvaknúť a vyhodiť 2 metre ako nemať 10 centimetrov. A hnať sa zase autom cez mesto v zaprášených montérkach v konečnom dôsledku stojí váš čas, benzín aj nervy.

Extrém bol jeden pán doktor, ktorý potreboval presne 1 meter aj 28 centimetrov. Nuž sme ho prehovorili na 2 metre a nakoniec dobre bolo. Šťastný koniec ;)

#4 Táto farba je pekná, tú vezmem, prekvapím ženu

Áno. Prekvapíš. Ale nie tak, ako by si chcel :) 

Akokoľvek nádherná farba a dizajn sa ti to môže zdať, ver, že ona má iný názor. Týka sa to svietidiel, bodoviek, zásuviek aj vypínačov. Ideálne je zobrať manželku  (aj dcéru) do predajne a nechať ju si vybrať.

#5 Projekt? Pfff…

Toto slovo patrí na Slovensku do sekcie “nadbytočné/zakázané”. Najčastejšie výroky majú podobu: “Na čo ti projekt? Vieš koľko to stojí? Taký projekt ti aj ja nakreslím.” Len tak medzi nami, čiary fixou na stene niesú projekt.

Projekt nieje potrebný vždy a všade, avšak pri väčších rekonštrukciách alebo stavbe sa vám určite zíde. Treba dodať, že žiadny projekt nieje dokonalý a takmer vždy nastanú nejaké zmeny za pochodu, s ktorými ste pri elektroinštalácii na začiatku nepočítali.

V byte to môže byť myčka na riad a v dome altánok, brána, kamerový system alebo alarm. Dodatočné elektro práce sú často problematické, hlavne ak už sú urobené dlažby, omietky a zateplenie.

Výhodou projektu je aj to, že projektant na seba preberá zodpovednosť za dielo a tak v prípade problémov sa máte na koho obrátiť. Určite s vami prípadné problémy rád vyrieši. Nezaplatili ste mu predsa len tak pre nič za nič.

#6 Mám nožík a šrubovák

Kvalitné elektrikárske náradie je kľúčom k dobre odvedenej práci a môžeš ho používať dlhodobo. „Sprav s tým, čo máš“ je tiež riešenie, pokiaľ si vyhral nervy v lotérii a vidieť hviezdy je lepšie s ďalekohľadom.

#7 Povolenia a doklady

Nezabúdaj aj na potrebné vybavenie povolení a dokladov od distribútora elektrickej energie (trojfázové spotrebiče, napr. el.sporák). Takisto povolenie treba aj pri vyšších odberoch elektriny.

 

elektrikar (1)