Základy elektroinštalácie v byte a dome

Hoci by ste zásahy do elektroinštalácie mali nechať na odborníkov, nájsť šikovného a poctivého remeselníka, ktorý vám navyše dobre poradí, nie je vôbec jednoduché. Prinášame vám preto článok o základných pravidlách pre elektroinštalácie, vďaka ktorým si budete vedieť novú elektroinštaláciu alebo prípadnú rekonštrukciu dôkladne naplánovať a elektrikára pri jej realizácii usmerniť podľa vašich požiadaviek. 

Upozornenie na úvod:

Tento článok slúži iba ako informatívny. Návrh, realizáciu či opravu elektroinštalácie vždy zverte kvalifikovaným elektrikárom, resp. projektantom. V opačnom prípade sa vystavujete ekonomickým i trestnoprávnym dôsledkom v prípade požiaru alebo úrazu el. prúdom. 

Za informácie uvedené v článku nenesieme žiadnu zodpovednosť a ak sa rozhodnete ich použiť, robíte tak na vlastné riziko.

Nemusíte sekať, použite lišty alebo podhľad

Pri novej elektroinštalácii je postup ukladania káblov viac-menej jasný – vo väčšine prípadov sa využívajú drážky v murive. Drážkovanie a vysekávanie však so sebou prináša obrovské množstvo prachu a neporiadku, čomu sa pri rekonštrukcii v byte pravdepodobne budete chcieť vyvarovať. Okrem toho, drážkovanie do betónu je náročnejšie než v prípade tehlovej steny.

Vedeli ste, že?

Do nosných stien by ste nikdy nemali vysekávať vodorovné drážky, znížili by ste tým ich pevnosť, v dôsledku čoho by ste mohli narušiť statiku domu.

Okrem drážkovania máte pri rekonštrukcii elektroinštalácie 2 možnosti: 

Vysekanie drážok medzi panely – Vo zvislom spoji dvoch panelov, resp. v spojení panelovej steny a podlahy väčšinou nájdete dutinu, ktorá je zapracovaná iba vrstvou malty. Tú môžete vysekať veľmi jednoducho a do dutiny umiestniť káble. 

Elektroinštalačné lišty – Samozrejme, klasické biele lišty nie sú príliš estetické, takže sa používajú iba vo výnimočných prípadoch. Niektorí výrobcovia však ponúkajú duté podlahové lišty, do ktorých sa zmestí niekoľko káblov. Lišty bývajú k dispozícii vo viacerých farebných vyhotoveniach, prípadne aj s imitáciou dreva. V sortimente niektorých výrobcov nájdete aj špeciálne inštalačné krabice na zásuvky, ktoré majú rovnakým dizajn ako lišty.

Sadrokartónový podhľad – Ak do miestnosti namontujete sadrokartónový podhľad, môžete káble uchytiť priamo do stropu pomocou špeciálnych hmoždiniek a sťahovacích pások. Káble budú dokonale ukryté, musíte však počítať so znížením stropu o cca 5 cm. Na druhej strane, vďaka podhľadu budete môcť jednoducho namontovať stropné bodové svetlá, prípadne LED panely.

installation-872778_640

Obr. 1 – V byte môžete káble skryť do sadrokartónového podhľadu.

Nech už sa rozhodnete pre ktorýkoľvek postup, káble veďte vždy vodorovne alebo zvislo, nikdy nie šikmo. Ak budete chcieť do steny vŕtať, šikmo umiestnený kábel nebudete vedieť presne lokalizovať. Po inštalácii káblov by ste si mali zakresliť ich polohu na papier, čo vám prípadné vŕtanie alebo ich hľadanie v budúcnosti výrazne zjednoduší.

Dajte si pozor aj na použitú kabeláž, nie každý kábel je vhodný na inštaláciu pod omietku, resp. do dutých sadrokartónových priečok. Prečítajte si viac o typoch káblov v samostatnom článku. 

Nezabudnite zvoliť aj vhodné elektroinštalačné krabice pod vypínače a zásuvky – pod omietku sa používajú iná inštalačná krabica ako do sadrokartónu.

Max. 10 zásuviek (dvojzásuviek) na 1 istič

Na zásuvkové okruhy sa obvykle používajú káble CYKY, ktoré majú prierez vodiča 3 × 2,5 mm2 a 16 A istič. Nemusí to tak byť vždy a voľba kábla a istenia závisí od jeho dĺžky, spôsobu uloženia atď. O uvedených parametroch by mal rozhodnúť projektant, resp. elektrikár.

Na jeden okruh (istič) môžete pripojiť max. 10 zásuviek, pričom dvojzásuvka sa počíta ako jediná elektrická zásuvka. Dokopy teda môžete pripojiť 20 spotrebičov. Zásuvky sa zapájajú paralelne, tj. kábel ide od ističa v rozvodnej skrinke k 1. zásuvke, od 1. k 2. zásuvke, od 2. k 3. zásuvke atď.

Veľké množstvo zásuviek budete potrebovať najmä v obývačke (TV, ozvučenie, sat. prijímač a ďalšie príslušenstvo) a v pracovni či v detských izbách (počítače, nabíjačky na smartfóny a iné zariadenia a pod). Ideálnym riešením pre väčšie množstvo zásuviek sú viacnásobné rámiky.

11829-2_2-zas-sez-z3221-g--2

Obr. 2 – Na 1 istič môžete pripojiť max. 10 zásuviek alebo dvojzásuviek.

Optimálna výška zásuviek je cca 20 cm nad podlahou. Vďaka tomu budú chránené pred mechanickým poškodením, prípadne vytopením (prasknutá vodovodná hadica, porucha práčky). 

Každý napevno pripojený spotrebič s výkonom nad 2 000 W musí mať svoj samostatný okruh s vlastným káblom a ističom. Takýmito spotrebičmi sú napr. sporáky, varné dosky, el. kotly, bojlery, ohrievače a pod. Na ich pripojenie by ste mali použiť kábel s lankovými vodičmi, ako napr. CYSY. Káble s pevnými vodičmi ako napr. CYKY nie sú vhodné.

Vedeli ste, že? 

Predlžovacie káble (predlžovačky) by mali slúžiť iba na dočasný rozvod elektriny. Ich vodiče nemajú dostatočný prierez a hrozí aj ich mechanické poškodenie. Na počte zásuviek by ste teda nemali šetriť.

Pozrieť ponuku zásuviek v našom e-shope »

Pod vypínače hlboké krabice

Na svetelné obvody sa používajú káble CYKY, ktoré majú prierez vodiča 3 × 1,5 mm2 istené 10 A ističom. Čo sa týka voľby istenia a typu kábla, platí to, čo pri zásuvkách (rozhodnúť by mal odborník).

Rozvodné krabice sa na prepojenie viacerých svietidiel nepoužívajú, namiesto nich sa káble prepájajú priamo v prístrojových krabiciach pod vypínačom, najčastejšie pomocou bezskrutkových svoriek (tzv. Wago svorka). K takým vypínačom nezabudnite vybrať dostatočne hlbokú krabicu.

Samozrejme, uvedené informácie platia pre svietidlá napájané 230 V napätím. Moderné bodové svietidlá alebo LED svietidlá môžu byť napájané aj 12 V napätím. Napätie vytvára transformátor alebo zdroj, ktorý sa umiestňuje do blízkosti svietidiel, v prípade stropných svietidiel najčastejšie do stropného podhľadu. Pre napájanie svietidiel z transformátora sa používajú káble na malé napätie – tzv. dvojlinky.

Ak chcete ušetriť, LED svietidlá a žiarovky sú jasnou voľbou – taká 6 W LED žiarovka svieti rovnako ako klasická 60 W žiarovka, pričom spotrebuje zlomok elektrickej energie. Okrem toho však môžete ušetriť aj použitím snímačov pohybu na miestach, kde sa nepohybujete často (chodba, špajza, priestor okolo domu a pod.).

16764-1_krabica-pod-omietku-72x43mm-pristrojova-nadpajatelna-6400-301

Obr. 3 – Vypínače nainštalujte do hlbších krabíc, aby vám ostal priestor na Wago svorky, ktorými napojíte ďalšie svietidlo.

Pozor na špecifické priestory

V niektorých priestoroch ako napr. kúpeľňa, kuchyňa, umývacie priestory, priestor okolo bazéna alebo exteriérové priestory, platia pre elektroinštaláciu prísnejšie pravidlá ako pre ostatné priestory domu, resp. bytu.

Okolie umývadiel sa považuje za umývací priestor, kúpeľňa je zase rozdelená na niekoľko elektroinštalačných zón, do ktorých môžete umiestniť rôzne typy el. zariadení. Vypínače a zásuvky na 230 V musíte umiestniť aspoň 60 cm od vane. V kúpeľni by ste nemali zabudnúť ani na tzv. doplnkové ochranné pospájanie.

bathroom-2094733_640  

Obr. 4 – Elektroinštalácia v kúpeľni má špecifické pravidlá, pretože je v nej zvýšené riziko úrazu el. prúdom kvôli vlhkosti.

Podrobnejšie sa uvedeným priestorom nebudeme venovať, keďže ide o množstvo informácií, ktoré presahujú rozsah článku. Každý kvalifikovaný elektrikár by však mal vedieť, ako elektroinštaláciu v týchto priestoroch realizovať.

Srdcom je rozvodná skrinka

„Srdcom“ elektroinštalácie v byte či v dome je bytová rozvodnica (rozvodná skrinka). Do nej sa umiestňujú prístroje pre jednotlivé elektroinštalačné okruhy (ističe, prúdové chrániče, zvodiče prepätia atď.). Tie sú uchytené na tzv. DIN lište, vďaka ktorej ich môžete nainštalovať jednoducho a bez skrutkovania či vŕtania.

Rozvodná skriňa sa obvykle umiestňuje pri vchodové dvere, mala by byť max. tak vysoko, aby ste na ňu dosiahli a v prípade potreby rýchlo vypli konkrétny istič. Pri jej výbere by ste mali myslieť na to, že v budúcnosti do nej možno budete chcieť pridať ďalšie prístroje. Vždy teda voľte o niečo väčšiu skrinku, než práve potrebujete.

Rozvodná skriňa pod omietku vyžaduje vysekanie veľkého otvoru do muriva, vybrať si však môžete aj niektorú z nadomietkových skriniek na povrch, ktoré na stenu jednoducho priskrutkujete (hodia sa do panelákových bytov).

skrinka1

Obr. 5 – Nadomietkovú rozvodnú skrinku nemusíte zasekávať do steny.

Pozrieť ponuku bytových rozvodníc na našom e-shope » 

Ističe chránia elektroinštaláciu pred nadprúdom a skratom, slúžia zároveň ako vypínače, ktorými môžete príslušný okruh odpojiť od napätia. Ak použijete jeden istič na všetky zásuvky, v prípade poruchy nebudete môcť používať ani 1 zásuvku, pokým poruchu neodstránite (to isté platí aj pre svetlá). Na ističoch sa teda neoplatí šetriť a vždy radšej rozdeľte byt, resp. dom na viacero okruhov max. po 2 – 3 miestnostiach.

Okrem ističov je v bytových a domových elektroinštaláciách podľa aktuálne platných STN (jún 2020) povinný aj prúdový chránič. Musíte použiť aspoň 1 chránič pre všetky zásuvkové obvody a aspoň 1 samostatný chránič pre svetelné obvody.

Ak chcete elektroinštaláciu a spotrebiče ochrániť ešte lepšie, môžete siahnuť aj po ďalších prvkoch, ako napr. zvodiče prepätia. Do rozvodnej skrinky však môžete umiestniť aj ďalšie pomocné prvky v prevedení na DIN lištu. V takejto podobe nájdete napr. páčkové vypínače, prepínače, zásuvky, bytové zvončeky alebo 12 V zdroje, napr. pre LED svietidlá.

Vedeli ste, že?

Rozvodnú skrinku môže osadiť prístrojmi iba firma s príslušným oprávnením, ktorá skrinku zároveň  otestuje a vydá protokol o kusovej skúške rozvádzača. Bez tohto protokolu nemusí elektroinštalácia úspešne prejsť revíziou.

Pozrieť ponuku ističov a prúdových chráničov na našom e-shope »

Nezabudnite na revíziu

Keďže elektroinštalácia je tzv. vyhradené technické zariadenie, každému jej uvedeniu do prevádzky (aj v prípade rekonštrukcie) musí predchádzať odborná prehliadka a odborná skúška – hovorovo revízia.

Revíziu vykonáva kvalifikovaný revízny technik s osvedčením podľa §24 vyhl. MPSVaR č. 508/2009 Z.z. Táto vyhláška predpisuje aj intervaly následných pravidelných revízií. Pre murované obytné objekty je to každých 5 rokov, pre obytné objekty zhotovené z materiálov so stupňom horľavosti C, D, E a F1 (napr. drevodomy) sú to každé 2 roky

Aj keď aktuálnosť revízií vám pravdepodobne nebude nikto kontrolovať, problémy môžu nastať v prípade požiaru či úrazu el. prúdom. Vtedy sa vystavujete ekonomickým i trestnoprávnym dôsledkom (nepreplatenie poistného plnenia, vymáhanie náhrady škody zo strany poškodených, trestné stíhanie). Revízie by ste teda určite nemali zanedbať.

electrician-1080573_640

Obr. 6 – Nezabudnite na prvú ani pravidelné revízie elektroinštalácie.

Neviete si rady? Kontaktujte nás

Ak si ani po prečítaní článku neviete vybrať vhodné elektroinštalačné komponenty, kontakujte nás – radi vám poradíme.