Objednávky prostredníctvom e-shopu a expedície kuriérom zatiaľ fungujú bez obmedzení. Momentálne sme platby na dobierku pozastavili, čiže za svoju objednávku môžete zaplatiť iba KARTOU alebo PREVODOM. Maloobchodná prevádzka je aktuálne otvorená od 07:30-15:30. Noste rúška a rukavice a dodržujte odstup 2m od ďalších osôb. Nakoľko aj my aj väčšina firiem prijíma prevenčné opatrenia (ľudia nie sú fyzicky v práci ale na HO), prosíme vás o strpenie a pochopenie malého časového sklzu kvôli upravenému režimu fungovania.

Vypínače - ako si správne vybrať?

Vypínače nájdete vo väčšine obchodov v spoločnej kategórii spolu so zásuvkami. Kvôli kompatibilite a dizajnu si zvoľte jedného výrobcu. Pri kúpe zvážte celé portfólio produktov pre elektroinštaláciu- od vypínačov, stmievačov či zásuviek. Zabezpečte si ich pre istotu viac, časom môžete zistiť, že v skutočnosti potrebujete svetlo aj tam, kde sa naň v projekte nemyslelo.

Vypínače slúžia primárne na zapínanie a vypínanie osvetlenia. Zabezpečujú, aby po vypnutí nebolo v spotrebiči napätie. V jednej polohe je elektrický obvod prerušený, v druhej je obvod uzatvorený.

Existuje veľa druhov vypínačov. V našom blogu sa dozviete všetko potrebné- od rôznych názvov, prevedenia až po uplatnenie v konkrétnej miestnosti.

 

Druhy vypínačov

Podľa účelu využitia a prevedenia rozlišujeme niekoľko druhov vypínačov.

 • Základné sú jednoduché a dvojnásobné spínače pre ovládanie 1 alebo 2 svetelných okruhov. Bývajú páčkové, kolískové či klapkové.
 • Pre záchod, špajzu či povalu použijete ovládacie spínače so svetlom- kontrolkou.
 • Pre osvetlenie nad posteľ či do pivníc oceníte ťahové spínače.
 • Časové spínače, budú automaticky regulovať prechod prúdu podľa vami zvoleného času. Využijete ich napríklad pre osvetlenie chodieb, kúrenie alebo vetranie zapnuté na určitú dobu.
 • Svoje miesto si našli aj spínače pre rolety a tlačidlá pre ovládanie garážových dverí, žalúzií, zatemňovacích závesov.
 • Ak potrebujete ovládať viac ako dva svetelné okruhy z miesta, zaobstarajte si bezpotenciálové tlačidlá pre ovládanie.
 • Otočné prepínače nájdete aj pre motory.
 • Elektronické hotelové kľúče sú tiež iba spínačom.

 

Základné rozdelenie vypínačov

 

Jednopólový vypínač - vypínač č.1 - jednotka, radenie jedna

 

 Asi najčastejšie využívaný vypínač je jednopólový vypínač. Svetlo viete zapnúť iba z jediného miesta. Používa sa zväčša v miestnostiach, kde je jeden vstup. Obdobou je spínač priamo na svietidle.

 Vypínače ovládané z jedného miesta majú v rôznych krajinách iné normy montážnej polohy. V USA či Ázii zapaľujete svetlo smerom hore, v Anglicku smerom dolu. V Japonsku je zvykom montovať vypínač naležato – kolískou pohybujete zľava doprava.
Nech už zvolíte akýkoľvek variant, montážne polohy by ste mali nastaviť v celom objekte jednotne. Vypínače ovládané z viacerých miest, tzv. schodiskové, nemajú pochopiteľne stálu polohu.

 

Prevedenie: jednopáčkový vypínač - z jedného miesta rozsvietite jedno svietidlo (jeden okruh).
Využitie: nepriechodná izba, záchod, kambál, garáž

  

Dvojpólový vypínač - vypínač č.2

 

Dvojpólový vypínač už má dva vstupy a dva výstupy. Plní rovnakú funkciu ako jednopólový, no jednou ovládacou klapkou už viete ovládať dva obvody súčasne.

 

Trojpólový vypínač - vypínač č.3 - sporákový vypínač


 Pokiaľ využívate spotrebič s vysokým odberom, napríklad v kuchyni elektrický sporák alebo elektrickú varnú dosku, musíte podľa normy použiť v dosahu sporáku vypínač, ktorý musí spĺňať prúdové a napäťové zaťaženie vyššie ako bežný vypínač. Tieto spotrebiče sa istia 16A (20A) ističom.

Trojpólový vypínač má tri vstupy a tri výstupy. Jednou ovládacou klapkou viete ovládať tri obvody súčasne. Tieto vypínače sú konštrukčne rozmernejšie, väčšinou sa vyrábajú samostatne. Trojpólový vypínač sa najčastejšie využíva ako trojfázový spínač sporáka, preto mu „prischol“ názov sporákový.

 

Štvorpólový vypínač - vypínač č.3 - štvorpólový


Štvorpólový vypínač má štyri vstupy a štyri výstupy ovládané jednou ovládacou klapkou. Najčastejšie sa využíva pri trojfázových rozvodoch. Oproti trojpólovému je bezpečnejší, lebo rozpína fázové vodiče aj nulový vodič.

 

Hotelový vypínač - vypínač č.4 - hotelový


Hotelový vypínač má jeden spoločný elektrický prívod a dva vývody, umožňuje spínať dva obvody. Rozlišuje štyri polohy : v prvej zapína prvý obvod, v druhej druhý obvod, tretia zapne oba a štvrtá vypne oba obvody.
Využíva sa v hotelových izbách, kde umožňuje zapnúť stropné svietidlo alebo len lampičku na nočnom stolíku.

 

Sériový vypínač - vypínač č.5 - dvojsmerný, lustrový vypínač


Sériový vypínač je vlastne zdvojený vypínač č.1 s jedným spoločným prívodom a dvoma nezávislými vývodmi.  Vypínač má delenú klapku a môžete zopnúť naraz, ale aj samostatne, vami zvolenú sekciu svetiel, svetelných okruhov.

V obývačke tak napríklad viete zapnúť na lustri iba dve, tri alebo všetkých päť žiaroviek. Aj bodové svietidlá tak v miestnosti viete rozsvecovať v požadovanom počte.

 Prevedenie: dvojpáčkový vypínač - ovládate dve svetlá z jedného miesta.
Využitie: obývačka, detská izba - lustrový vypínač, kúpeľňa
Pozn. Hoci má v názve sériový, v skutočnosti nejde o sériové, ale paralelné zapojenie.

 

 

 

Sériový vypínač striedavý- vypínač č.5A - sériový, striedavý

 

Vypínač číslo 5A je kombináciou vypínača č.1 a vypínača č.6 v jednom rámčeku. Dvojitou klapkou viete ovládať jeden svetelný okruh z jedného miesta a druhý svetelný okruh z oboch miest .

Prevedenie: dvojpáčkový vypínač - ide o dva vypínače č.1 a č.6 v jednom rámčeku – ovládate dva obvody, jeden z nich z dvoch miest.
Použitie: Dvojitou klapkou viete ovládať jeden svetelný okruh z jedného miesta a druhý svetelný okruh z oboch miest.

 

Dvojitý vypínač striedavý - vypínač č. 5B alebo 6+6- dvojitý, striedavý

 

Vypínač číslo 5B je vlastne dvojitý striedavý vypínač č. 6 v jednom rámčeku. Dvojitou klapkou viete ovládať dva svetelné okruhy z dvoch miest. 

 Prevedenie: dvojpáčkový vypínač - ide o dva vypínače č.6 v jednom rámčeku – ovládate dva okruhy z dvoch miest.
Použitie: V spojení z vypínačom č.6 môžete dosiahnuť ovládanie jedného svetla z jedného miesta ľavou klapkou vypínača č. 5b, ale zároveň aj vypínačom č.6. Pravou klapkou vypínača č. 5b budete ovládať druhé svetlo( druhý okruh).

 

Striedavý vypínač - vypínač č.6 

striedavý prepínač, dvojsmerný, schodiskový, chodbový vypínač

 

Asi ďalší najčastejšie využívaný vypínač je striedavý vypínač.
Jedno svetlo viete zapnúť z viacerých miest.


Používa sa zväčša v priechodných miestnostiach či na schodiskách.
Jeden svetelný okruh viete zapnúť alebo vypnúť z dvoch miest, vypínač má totiž jeden prívod a dva vývody.
Názov „schodiskový“ asi najlepšie vystihuje funkciu tohto vypínača- dole na schodisku zapnete vypínač a rozsvietite svetlo, hore druhým vypínačom to isté svetlo vypnete.

Prevedenie: jednopáčkový vypínač- ovládate jedno svetlo z dvoch miest.
Použitie: priechodné izby, chodba, hala, schodisko - na jednej strane chodby sa vypínačom č.6 svetlo zapne a druhej strane chodby sa to isté svetlo druhým vypínačom č.6 vypne.

pozn. Ak využijete iba jeden prívod a jeden z vývodov, vypínač č.6 sa dá použiť aj ako vypínač č.1.

 

Krížový prepínač - vypínač č.7 - krížový vypínač


 Krížový prepínač je akoby dvojitý vypínač č.6 s mechanickou väzbou. Má Má dva oddelené vstupy a dva výstupy pre každý vstup, tj. spolu 4 výstupy, a jednu nedelenú klapku.
Môžete zaradiť požadovaný ľubovoľný počet krížových prepínačov medzi dvojicu striedavých, schodiskových vypínačov, aby ste mohli ovládať jedno svietidlo z troch a viacerých miest.

Prevedenie: jednopáčkový vypínač - ovládate svetlo z viac ako dvoch miest.
Použitie: Ak svetlo na chodbe chcete ovládať z viac ako z dvoch miest, musíte medzi vypínače č.6 zaradiť krížový vypínač č.7.

 

Tlačítko

 Tlačítka sú zväčša jednopáčkové vypínače č.1, ktoré sa vracajú pomocou strunky do východiskovej polohy. Používajú sa na najmä zopnutie spotrebičov. Impulz ich uvedie do chodu.
Existuje viacero druhov tlačidiel: jednopáčkové, dvojpáčkové, rozpínacie, podsvietené alebo s piktogramami.

Prevedenie: jednopáčkový prípadne aj dvojpáčkový vypínač. Zatlačením tlačidla zopnete kontakt, po uvoľnení ho vypnete.
Použitie: zvončeky, časovo ohraničené osvetlenie spoločných priestorov, brány, žalúzie, časované ventilátory

 

Vypínače v kúpeľni - vodotesné vypínače


Norma hovorí, že zásuvky a vypínače môžu byť umiestnené iba mimo umývací priestor. V prípade, ak sú umiestnené nižšie ako 1,2 m od podlahy, musia byť vzdialené aspoň 0,2 m od umývacieho priestoru a minimálne 0,6 m od vane alebo sprchového kúta.

Svietidlo v umývacom priestore musí byť z trvanlivého izolantu a zakryté ochranným sklom. Ak je nižšie ako 1,8 m od podlahy, musí byť chránené ešte aj ochranným košom pred mechanickým poškodením.

 

Klapky s kontrolkou – podsvietené vypínače


Na výber máte okrem tradičnej veľkoplošnej aj klapky s kontrolkou. Spoza priesvitného priezoru presvitá LED alebo plápolajúce svetlo- tlejivka.

Plnia rozdielne funkcie:

 • Orientačná kontrolka
  Signálka na kolíske slúži pre lepšiu orientáciu v tme. Svieti ak je svetlo vypnuté, aby ste ľahšie našli vypínač. Využíva sa najmä na chodbách v spoločných priestoroch.

 

 • Signalizačná kontrolka
  Signálka svieti, ak je prístroj v zapnutom stave. Využijete ju napríklad, ak sa vypínač nachádza v inej miestnosti ako svetlo. Svoje opodstatnenie našla najmä v kúpeľniach či na toaletách.
  Signalizačné osvetlenie však viete namontovať iba ak sa v inštalačnej krabici nachádza nulový vodič, vyžaduje si prítomnosť N vodiča (tzv. nulák).

 

 

druhy vypinacov - tabulka


Prečítajte si aj ďalšie zo série blogov, v ktorých sa dozviete o ďalších druhoch vypínačov či o ich inštalácii.

Radi vám však pomôžeme aj osobným poradenstvom na predajni