Objednávky prostredníctvom e-shopu a expedície kuriérom zatiaľ fungujú bez obmedzení. Momentálne sme platby na dobierku pozastavili, čiže za svoju objednávku môžete zaplatiť iba KARTOU alebo PREVODOM. Maloobchodná prevádzka je aktuálne otvorená od 07:30-15:30. Noste rúška a rukavice a dodržujte odstup 2m od ďalších osôb. Nakoľko aj my aj väčšina firiem prijíma prevenčné opatrenia (ľudia nie sú fyzicky v práci ale na HO), prosíme vás o strpenie a pochopenie malého časového sklzu kvôli upravenému režimu fungovania.

Inštalácia a montáž vypínačov

Vypínače pozostávajú z rámčeka (2), strojčeka (3) a klapky (1). Neupevňujú priamo do steny, ale priskrutkovaním strojčeka do plastovej inštalačnej krabice

Klapka, kolíska, je najnápadnejšou časťou vypínača. Dotýkate sa jej pri obsluhe vypínača a spolu z rámikom určuje celkový vzhľad.

Rámčeky zakrývajú prechod medzi klapkou a stenou. Môžu byť z rovnakého materiálu a farby ako klapka.
V spoločnom rámčeku viete umiestniť až 6 prístrojov- vypínače, stmievače, ale aj zásuvky či iné ovládače.
Na výber máte
vodorovné, ale aj zvislé radenie. Vzdialenosť medzi nimi nájdete pod parametrom osová vzdialenosť

 Strojček je skrytá časť vypínača. Plní technickú funkciu vypínača, spína elektrický prúd a zabezpečuje prechod prúdu do koncového zariadenia.

 

Inštalácia a montáž vypínačov

 

 V minulosti sa využívala najmä montáž na povrch omietky, dnes prevažuje montáž pod omietku.

Zapustená montáž účinnejšie chráni mechanizmus prístroja pred poškodením, pôsobí tiež elegantnejším a menej rušivým až minimalistickejším dojmom.

Už pri projekte elektroinštalácie si vyberte, či budete chcieť vypínače so zapustenou montážou alebo montáž na povrch. Podľa toho budete vŕtať alebo drážkovať.

Kedysi bývali vypínače vo výške ramien cca v 1,5 metri, dnes norma udáva výšku 1,05 metra.  

 

Montážna poloha

Vypínače ovládané z jedného miesta majú v rôznych krajinách iné normy montážnej polohy. V USA či Ázii zapaľujete svetlo smerom hore, v Anglicku smerom dolu. V Japonsku je zvykom montovať vypínač naležato – kolískou pohybujete zľava doprava.

Nech už zvolíte akýkoľvek variant, montážne polohy by ste mali nastaviť v celom objekte jednotne. Vypínače ovládané z viacerých miest, tzv. schodiskové, nemajú pochopiteľne stálu polohu.

 

Inštalačné krabice 

 Vypínače sa neupevňujú priamo do steny, ale priskrutkovaním strojčeka do plastovej inštalačnej krabice

Krabice môžu mať rôzne hĺbky, v Európe však majú jednotnú veľkosť. Priemer je 68 mm pre krabice KU-68 a KP-68. 

Niektoré modely krabíc majú zúbky, kovové rozpery, vďaka ktorým strojček presnejšie a pevnejšie zapadne do krabice.

Opäť kúpite krabice samostatné aj viacnásobné.

Existujú varianty na montáž do steny, na stenu i do zateplenia.

V ponuke nájdete aj varianty pre montáž do dreva, do sadrokartónu.  

Pripojenie vodičov do strojčeka bývalo kedysi výhradne do skrutkových svoriek. Dnes sú bežné bezskrutkové pružinové svorky, do ktorých odizolovaný vodič pevne zasuniete. Skrutkovač potrebujete iba na ich demontáž.

 

Čo znamenajú čísla?
Pri výbere zariadení je potrebné odsledovať si kompatibilitu zariadení. Napríklad pre skrinku HOP je odporúčaná inštalačná krabica, svorkovnica EVP- buď zelená svorkovnica PE (PE12) alebo modrá svorkovnica N (N12). Číslo za PE a N udáva počet pripojovacích šróbov vo svorkovnici.
 


Veríme, že ste v našom blogu našli potrebné informácie. Prečítajte si aj ďalšie blogy na tému vypínače:  druhy vypínačov , stmievače.

Radi vám však pomôžeme aj osobným poradenstvom na predajni