Ako vybra┼ą predl┼żova─Źku: Mo┼żnost├ş m├íte viac, ne┼ż si mysl├şte

predlzovacky-kolaz-750

ÔÇ×Ach, keby bola t├í z├ísuvka o meter bli┼ż┼íie.ÔÇť Ko─żkokr├ít ste si u┼ż povedali podobn├║ vetu a siahli po predl┼żova─Źke? Mo┼żno budete prekvapen├ş, ale predl┼żova─Źiek existuj├║ stovky typov. Nel├ş┼íia sa iba d─║┼żkou k├íbla a po─Źtom z├ísuviek, ale aj ur─Źen├şm a ─Ćal┼í├şmi parametrami. Porad├şme v├ím, ako sa v nich nestrati┼ą a ktor├ę si kedy v┼í├şma┼ą.

2 bezpe─Źnostn├ę pou─Źky na za─Źiatok

Na bezpe─Źnosti n├ím z├íle┼ż├ş, preto v├ís neust├íle upozor┼łujeme a po├║─Źame, a┼ż toho asi m├íte pln├ę zuby. Ale mus├şme. Tak┼że po─Ćme na to:

1. Nevyr├íbajte si predl┼żova─Źky na kolene

Ani na stole, na zemiÔÇŽ proste nikde. Teda, ak nie ste elektrik├íri. M├┤┼że v├ís to zabi┼ą (alebo kohoko─żvek in├ęho), m├┤┼że to zhorie┼ą, nestoj├ş to skr├ítka za to.

Aby ste mohli zasahova┼ą do elektrick├Żch zariaden├ş, mus├şte ma┼ą osved─Źenie pod─ża vyhl├í┼íky 508/2009 Z. z.

├üno, v na┼íom e-shope pred├ívame flexo ┼ín├║ry aj viacn├ísobn├ę z├ísuvky ur─Źen├ę na v├Żrobu predl┼żovacieho pr├şvodu. Patria v┼íak do r├║k kvalifikovan├Żm elektrik├írom.

2. Na ─Źo pou┼żi┼ą predl┼żova─Źky a na ─Źo rad┼íej nie

Myslite na to, ┼że predl┼żova─Źky by mali sl├║┼żi┼ą ako do─Źasn├Ż pr├şvod elektriny, tak ich ch├ípu aj technick├ę normy. 

Sp├íjaj├║ sa s nimi toti┼ż rizik├í: 

  • Poru┼í├şte izol├íciu a hroz├ş ├║raz ÔÇô K├íbel m├┤┼żete nechtiac privrie┼ą do dver├ş, pritla─Źi┼ą rohom n├íbytku, prist├║pi┼ą, zalomi┼ąÔÇŽ Ke─Ć s n├şm budete h├Żba┼ą, m├┤┼że v├ís kv├┤li poru┼íenej izol├ícii ÔÇ×kopn├║┼ąÔÇť. 
  • Poru┼í├şte izol├íciu a hroz├ş po┼żiar ÔÇô Ak poru┼í├şte izol├íciu na viacer├Żch vodi─Źoch, m├┤┼że medzi nimi nasta┼ą skrat a teplom zap├íli┼ą okolie. 
  • Prehrejete predl┼żova─Źku a hroz├ş po┼żiar ÔÇô Na elektroin┼ítala─Źn├ę z├ísuvkov├ę obvody sa pou┼ż├şvaj├║ vodi─Źe prierezu 2,5 mm2, ktor├ę znes├║ cca 16 A, resp. 3 600 W. Pri predl┼żova─Źk├ích sa v┼íak pou┼ż├şvaj├║ men┼íie prierezy, obvykle 1,5 mm2 ─Źi dokonca iba 1 mm2. Nezvl├ídnu teda trval├║ z├í┼ąa┼ż ve─żmi v├Żkonn├Żmi spotrebi─Źmi, ako s├║ napr. ohrieva─Źe, vari─Źe a pod. Tieto spotrebi─Źe v┼żdy zap├íjajte priamo do napevno zabudovanej z├ísuvky.

Chcete sa t├Żmto probl├ęmom vyhn├║┼ą a ma┼ą bezpe─Źn├║ dom├ícnos┼ą? Pou┼ż├şvajte napevno zabudovan├ę z├ísuvky v┼íade, kde je to mo┼żn├ę. 

Myslite na to u┼ż pri mont├í┼żi alebo rekon┼ítrukcii elektroin┼ítal├ície a osa─Ćte do miestnost├ş dostato─Źn├ę mno┼żstvo z├ísuviek ÔÇô napr. v ob├Żva─Źke v├ím jedna ur─Źite sta─Źi┼ą nebude.

Pozrie┼ą v┼íetky predl┼żova─Źky v e-shope ┬╗

Typy predl┼żova─Źiek (├íno, je ich viac, ne┼ż si mysl├şte)

Pokojne po─Ź├ştajte s nami:

1. Jednoz├ísuvkov├ę predl┼żova─Źky

Hovor├ş sa im aj spojky, preto┼że s├║ vybaven├ę iba jednou z├ísuvkou. Vyu┼żijete ich, ke─Ć v├ím pr├şvodn├Ż k├íbel spotrebi─Źa nedosiahne do z├ísuvky (napr. vys├íva─Ź, n├íradie).

Vyr├íbaj├║ sa aj ako odoln├ę vo─Źi vlhkosti (krytie IP44) s uzatv├írate─żnou tesniacou klapkou na z├ísuvke. 

Takisto sa vyr├íbaj├║ aj v odolnej┼í├şch vyhotoveniach z gumov├Żch k├íblov CGSG ÔÇô v tom pr├şpade ich m├┤┼żete pou┼ż├şva┼ą aj v tvrd┼í├şch podmienkach exteri├ęru.

Biela jednoz├ísuvkov├í predl┼żova─Źka.
 

Jednoz├ísuvkov├ę predl┼żova─Źky n├íjdete s r├┤znymi d─║┼żkami k├íblov aj v odoln├Żch vyhotoveniach s klapkou proti vlhkosti ─Źi s odoln├Żm gumov├Żm k├íblom.

Pozrie┼ą jednoz├ísuvkov├ę predl┼żova─Źky v e-shope ┬╗

2. Klasick├ę ploch├ę predl┼żova─Źky

Vyr├íbaj├║ sa s r├┤znym po─Źtom z├ísuviek ÔÇô ako trojz├ísuvky, ┼ítvorz├ísuvky, 5-, 6- ─Źi dokonca 7-z├ísuvky. Hodia sa tam, kde potrebujete z├ísuvku rozbo─Źi┼ą, napr. do ob├Żva─Źky ─Źi pod kancel├írsky st├┤l.

M├┤┼żu ma┼ą vstavan├ę vyp├şna─Źe, USB nab├şja─Źky, prep├Ą┼ąov├ę ochrany a ─Ćal┼íie prvky (p├ş┼íeme o nich ni┼ż┼íie).

Aj ploch├ę predl┼żova─Źky n├íjdete vo vyhotoven├ş s vy┼í┼í├şm kryt├şm IP44 (uzatv├írate─żn├ę tesniace klapky) a s odoln├Żm gumov├Żm k├íblom.

Ploch├í ┼ítvorz├ísuvkov├í predl┼żova─Źka s kryt├şm IP44.
 

Ploch├í ┼ítvorz├ísuvkov├í predl┼żova─Źka s kryt├şm IP44.

Pozrie┼ą v┼íetky predl┼żova─Źky v e-shope ┬╗

3. Predl┼żovacie bubny

K├íbel sa odv├şja a nav├şja z ot├í─Źaj├║ceho sa bubna pripevnen├ęho na oce─żovej kon┼ítrukcii s rukov├Ą┼ąou. V─Ćaka jednoduchej manipul├ícii s├║ predl┼żovacie bubny ide├ílne na pr├ícu ÔÇô upratovanie, pr├íce okolo domu ─Źi mont├í┼żne a servisn├ę pr├íce. 

Bubny sa vyr├íbaj├║ z r├┤znych druhov k├íblov s d─║┼żkami od 20 do 50 m a s r├┤znymi prierezmi vodi─Źov. N├íjdete ich v 230 V aj 400 V verzi├ích, s 1 a┼ż 4 z├ísuvkami. 

V├Ą─Ź┼íina predl┼żovac├şch bubnov je vybaven├í tepelnou poistkou, ktor├í predl┼żova─Źku vypne pri pre┼ąa┼żen├ş. To sa st├íva, ke─Ć k├íbel nie je ├║plne odvinut├Ż a teplo z neho sa nest├şha odv├ídza┼ą do okolia, ale hromad├ş sa na bubne. 

Aj to je d├┤vod, pre─Źo m├┤┼żete predl┼żovac├ş bubon pri navinutom k├íbli za┼ąa┼żi┼ą men┼í├şm v├Żkonom, obvykle iba okolo 1 000 W.

Trojf├ízov├Ż predl┼żovac├ş 400 V bubon.
 

Predl┼żovacie bubny n├íjdete aj v takomto vyhotoven├ş s trojf├ízov├Żmi 400 V z├ísuvkami. Samozrejme, v e-shope m├íme aj klasick├ę 230 V predl┼żovacie bubny.

Pozrie┼ą predl┼żovacie bubny v e-shope ┬╗

4. Predl┼żovacie kocky 

Maj├║ tvar kocky (kto by to bol povedal, ┼że?), tak┼że do nich m├┤┼żete zapoji┼ą zariadenia z viacer├Żch str├ín.  Hodia sa na kancel├írsky st├┤l, no niektor├ę pred├ívame aj s dr┼żiakom, ktor├Ż m├┤┼żete pripevni┼ą na stenu ─Źi pod st├┤l.

Niektor├ę maj├║ vstavan├ę USB alebo dokonca bezdr├┤tov├ę nab├şja─Źky.

Predl┼żova─Źka ÔÇô kocka s USB a bezdr├┤tovou nab├şja─Źkou.
 

Predl┼żovacia kocka je ide├ílna na kancel├írsky st├┤l. Tento model m├í vyp├şna─Ź, USB nab├şja─Źky a vo vrchnej ─Źasti bezdr├┤tov├║ nab├şja─Źku.

Pozrie┼ą predl┼żovacie kocky v e-shope ┬╗

5. Rohov├ę predl┼żova─Źky (z├ísuvky)

Vych├ídzaj├║ z klasick├Żch ploch├Żch predl┼żova─Źiek, maj├║ v┼íak trojuholn├şkov├Ż prierez a z├ísuvky s├║ naklonen├ę, aby sa do nich ─żah┼íie zap├íjali vidlice. V─Ćaka tomu ich m├┤┼żete umiestni┼ą do rohu pracovn├ęho stola ÔÇô ─Źi u┼ż nale┼żato alebo nastojato (vyr├íbaj├║ sa aj vo zvislom preveden├ş).  

Maj├║ o nie─Źo prepracovanej┼í├ş dizajn ─Źo sa t├Żka tvarov aj farieb (b├Żvaj├║ vyroben├ę aj z hlin├şka), tak┼że sa za ne na stole nebudete hanbi┼ą ÔÇô pred in├Żmi ─żu─Ćmi ani sami pred sebou. 

Rohov├ę predl┼żova─Źky b├Żvaj├║ vybaven├ę aj USB nab├şja─Źkami a ─Ćal┼í├şmi doplnkov├Żmi funkciami, ktor├ę v├ím zjednodu┼íia kancel├írsky ┼żivot. Samozrejme, hodia sa napr. aj do kuchyne ─Źi do dielne.

Rohov├í trojz├ísuvkov├í predl┼żova─Źka s USB nab├şja─Źkami na kancel├írsky st├┤l.
 

Za rohov├ę predl┼żova─Źky sa na kancel├írskom stole nebudete hanbi┼ą. Model na fotke m├í aj dve USB nab├şja─Źky.

Pozrie┼ą rohov├ę a zapusten├ę z├ísuvky v e-shope ┬╗

6. Zapusten├ę z├ísuvky

Existuj├║ v pevnej alebo vys├║vacej verzii, v tvare kv├ídra alebo valca. M├┤┼żete ich nain┼ítalova┼ą do pracovn├ęho stola, n├íbytku ─Źi kuchynskej linky. 

V pr├şpade kuchyne alebo dielensk├ęho stola si vyberte verziu s kryt├şm aspo┼ł IP44, ktor├í je odoln├í vo─Źi vlhkosti. Samozrejme, IP44 sa hod├ş aj na pracovn├Ż st├┤l, ak ─Źasto zvyknete v strese vylieva┼ą k├ívu.

Pozrie┼ą rohov├ę a zapusten├ę z├ísuvky v e-shope ┬╗

7. Z├íhradn├ę vonkaj┼íie z├ísuvky

Maj├║ formu st─║pika, na ktor├ęho vrchu s├║ osaden├ę z├ísuvky. Spodok je vytvarovan├Ż do ku┼żela, aby sa dal zapichn├║┼ą do zeme. 

V ich pr├şpade je d├┤le┼żit├ę krytie, ke─Ć┼że musia by┼ą odoln├ę vo─Źi vlhkosti ÔÇô absol├║tne minimum je IP44 (odolnos┼ą vo─Źi striekaj├║cej vode, tak┼że na ne m├┤┼że pr┼ía┼ą).

Pozrie┼ą z├íhradn├ę predl┼żovacie st─║piky v e-shope ┬╗

Parametre a vlastnosti predl┼żova─Źiek

Je ich ve─żmi ve─ża, ale aby ste sa z toho nezbl├íznili, vybrali sme len tie najd├┤le┼żitej┼íie:

D─║┼żka k├íbla

Dobre si ju spo─Ź├ştajte a vyberte si rad┼íej o meter dlh┼íiu predl┼żova─Źku. Nikdy neviete, kedy ju budete potrebova┼ą pou┼żi┼ą na inom mieste.

Po─Źet z├ísuviek 

Ani v tomto pr├şpade neplat├ş, ┼że menej je viac. Viac je viac. Nikdy neviete, kedy sa v├ím t├í jedna z├ísuvka navy┼íe bude hodi┼ą, najm├Ą v ob├Żva─Źke ─Źi na pracovnom stole.

Typ zásuviek

Pri 230 V predl┼żova─Źk├ích sa stretnete s klasick├Żmi gu─żat├Żmi z├ísuvkami alebo z├ísuvkami bez kol├şka ur─Źen├Żmi na ploch├║ vidlicu. Tie sa pou┼ż├şvaj├║ kv├┤li ├║spore miesta. 

 Ploch├Żmi vidlicami s├║ vybaven├ę v├Ą─Ź┼íinou menej v├Żkonn├ę zariadenia ÔÇô nab├şja─Źky na smartf├│ny ─Źi in├║ drobn├║ elektroniku, telev├şzory a ─Ćal┼íia ─Źierna technika.

Prierez vodi─Źov 

┼átandard je 1,5 mm2 ÔÇô tak├íto predl┼żova─Źka zvl├ídne bez probl├ęmov okolo 2 300 W. Toto je aj na┼íe odpor├║─Źan├ę minimum. 

 Pred├ívaj├║ sa aj predl┼żova─Źky s vodi─Źmi 1 mm2. Tie odpor├║─Źame iba na mal├ę z├í┼ąa┼że, napr. k u┼ż spomenut├ęmu pracovn├ęmu stolu. 

 Ak budete chcie┼ą pou┼ż├şva┼ą v├Żkonn├ę spotrebi─Źe, napr. n├íradie ─Źi stroje, zvo─żte si predl┼żova─Źku s prierezom 2,5 mm2 (znesie 3 600 W). Na pr├şli┼í dlh├Żch k├íbloch s 1,5 mm2 vodi─Źmi m├┤┼że by┼ą strata nap├Ątia tak├í vysok├í, ┼że sa v├ím n├íradie alebo stroj ani nerozbehne.  

Typ k├íbla a odolnos┼ą

V├Ą─Ź┼íina predl┼żova─Źiek je vyroben├í z k├íbla H05VV-F ozna─Źovan├ęho aj CYSY ÔÇô ─Źi u┼ż bieleho alebo ─Źierneho. Ide o relat├şvne m├ílo odoln├Ż k├íbel vyroben├Ż z PVC a ur─Źen├Ż do interi├ęru. Nem├í pr├şli┼í r├íd, ke─Ć na┼ł st├║pate alebo ho stl├í─Źate ─Źi inak na┼ł mechanicky p├┤sob├şte. 

 Ak chcete predl┼żova─Źku (alebo bubon) pou┼ż├şva┼ą na pr├ícu, vyberte si rad┼íej tak├║, ktor├í je zhotoven├í z gumov├ęho k├íbla typu CGSG (ozna─Źuje sa aj H05RR-F). Je pru┼żnej┼í├ş a vydr┼ż├ş toho omnoho viac, okrem mechanickej odolnosti je odoln├Ż aj vo─Źi niektor├Żm chemik├íli├ím.

Krytie

┼ápecifikuje, do akej miery predl┼żova─Źka odol├íva vlhkosti, prachu a vniknutiu cudz├şch predmetov. ┼átandardom je IP20, tj. hol├ę zdierky z├ísuviek. Do vlhk├ęho alebo ┼ípinav├ęho prostredia si vyberte predl┼żova─Źky s klapkami ÔÇô tie maj├║ krytie IP44 (odoln├ę vo─Źi striekaj├║cej vode, m├┤┼że na ne pr┼ía┼ą) alebo IP55 (odoln├ę vo─Źi tryskaj├║cej, tj. tlakovej vode napr. z hadice). Detaily v ─Źl├ínku o IP kryt├ş.

Pozrie┼ą v┼íetky predl┼żova─Źky v e-shope ┬╗

Funkcie predl┼żova─Źiek

Vyp├şna─Ź ÔÇô B├Żva osaden├Ż na klasick├Żch ploch├Żch alebo rohov├Żch predl┼żova─Źk├ích, zriedkavej┼íie na predl┼żovac├şch bubnoch. Vyp├şna─Ź m├┤┼że by┼ą spolo─Źn├Ż pre v┼íetky z├ísuvky, n├íjdete v┼íak aj predl┼żova─Źky so samostatn├Żmi vyp├şna─Źmi (napr. 6 z├ísuviek = 6 vyp├şna─Źov).

 Ochrana pred pre┼ąa┼żen├şm ÔÇô N├íjdete ju v├Ą─Ź┼íinou na predl┼żovac├şch bubnoch, na in├Żch typoch iba zriedkavo. Jej funkciu sme pop├şsali v ─Źasti o predl┼żovac├şch bubnoch vy┼í┼íie v ─Źl├ínku. 

Prep├Ą┼ąov├í ochrana ÔÇô Ochr├íni va┼íe zariadenia pred mal├Żm prep├Ąt├şm. Vhodn├ę do kancel├írie a tam, kde budete ma┼ą k predl┼żova─Źk├ím trvale pripojen├║ jemn├║ elektroniku. Ne─Źakajte od toho v┼íak z├ízraky. Spo─żahliv├║ prep├Ą┼ąov├║ ochranu zabezpe─Ź├şte iba spr├ívnymi kombin├íciami viacer├Żch zvodi─Źov prep├Ątia a ─Ćal┼í├şmi opatreniami. Detaily v ─Źl├ínku o zvodi─Źoch prep├Ątia.

USB nab├şja─Źka ÔÇô Klasick├ę USB z├ísuvky ur─Źen├ę na nab├şjanie. Pri v├Żbere si v┼í├şmajte, ak├Ż USB ┼ítandard podporuj├║ (USB 1 a 2 nab├şja pomal┼íie ne┼ż 3) a ─Źi sa daj├║ samostatne vypn├║┼ą. V pohotovostnom re┼żime toti┼ż m├┤┼żu spotreb├║va┼ą nejak├ę mal├ę mno┼żstvo elektriny.

Bezdr├┤tov├í nab├şja─Źka ÔÇô Ide o plochu, na ktor├║ m├┤┼żete polo┼żi┼ą smartf├│n alebo in├ę zariadenie s podporou bezdr├┤tov├ęho nab├şjaniaÔÇŽ a ono sa nabije. T├║to funkciu n├íjdete v niektor├Żch predl┼żovac├şch kock├ích alebo rohov├Żch predl┼żova─Źk├ích ur─Źen├Żch na kancel├írsky st├┤l.

Bezpe─Źnostn├ę clonky pre deti ÔÇô Spom├şnate si na tak├ę tie biele plastov├ę bezpe─Źnostn├ę vlo┼żky, ktor├ę sa vkladali do z├ísuviek, aby tam deti nepchali r├┤zne kovov├ę predmety? Alebo ceruzky, ke─Ć┼że uhl├şk je tie┼ż vodiv├Ż? Niektor├ę modern├ę predl┼żova─Źky maj├║ z├ísuvky so vstavan├Żmi bezpe─Źnostn├Żmi clonkami na zdierkach, tak┼że bezpe─Źnos┼ą maj├║ z tohto h─żadiska vyrie┼íen├║.

Jedna alebo tri f├ízy ÔÇô Trojf├ízov├ę predl┼żova─Źky m├íme v e-shope vo forme predl┼żovac├şch bubnov. Pou┼ż├şvaj├║ hrub┼íie k├íble s viacer├Żmi vodi─Źmi, tak┼że po─Ź├ştajte s t├Żm, ┼że s├║ aj drah┼íie. Niektor├ę s├║ univerz├ílne a s├║ vybaven├ę 400 V aj klasick├Żmi 230 V z├ísuvkami, tak┼że ich vyu┼żijete na nap├íjanie v├Żkonn├Żch strojov aj na be┼żn├ę ru─Źn├ę n├íradie.  

Predl┼żova─Źky, ktor├ę rie┼íia v┼íetko

Ako vid├şte, v├Żrobcovia predl┼żova─Źiek pon├║kaj├║ rie┼íenia na takmer ka┼żd├║ situ├íciu ÔÇô ─Źi u┼ż potrebujete viac z├ísuviek v pracovni, dielni, ob├Żva─Źke, alebo v├ím nedosiahne do z├ísuvky nejak├ę n├íradie. V na┼íom e-shope m├íme predl┼żova─Źiek vy┼íe 200 druhov. Ak by v├ím nepomohol ani tento ─Źl├ínok, p├ş┼íte, volajte, po┼ílite holubaÔÇŽ proste sa s nami spojte a porad├şme v├ím.

Pozrie┼ą kontaktn├ę ├║daje ┬╗