Ako vybra┼ą lisovacie klie┼íte pre elektrik├íra

lisovacie-klieste-na-kable

Ak si chcete hovori┼ą elektrik├ír (alebo elektrik├írka ÔÇô pozdravujeme z├íujemkyne o toto kr├ísne povolanie), nezaob├şdete sa bez lisovac├şch klie┼ít├ş. Kto sa v nich v┼íak m├í vyzna┼ą, ke─Ć existuj├║ desiatky druhov? ┼Żiadny strach ÔÇô ─Ź├ştajte ─Ćalej a rozdiely medzi nimi v├ím objasn├şme. 

Lisovacie klie┼íte na k├íble, vodi─Źe aj konektory

U┼ż z n├ízvu ÔÇ×lisovacie klie┼íteÔÇť vypl├Żva, ┼że s├║ ur─Źen├ę na lisovanie. ─îo v┼íak potrebujete ako elektrik├ír/ka lisova┼ą? Vo v├Ą─Ź┼íine pr├şpadov je to nejak├í koncovka, ktor├í zjednodu┼í├ş pripojenie vodi─Źa k svorke alebo konektoru.

Ide napr├şklad o:

 • k├íblov├ę o─Źk├í alebo v├Ą─Ź┼íie k├íblov├ę ok├í, ktor├ę sa pripev┼łuj├║ k svorke skrutkou,
 • k├íblov├ę spojky,
 • dutinky na lankov├ę vodi─Źe, ktor├ę zabr├ínia ich rozstrapkaniu a vytvoria spo─żahliv├Ż vodiv├Ż kontakt svorky so v┼íetk├Żmi prame┼łmi vodi─Źa, 
 • dutinky do r├┤znych konektorov,
 • konektory na koaxi├ílne k├íble r├┤znych druhov (na TV a satelitn├Ż sign├íl, r├┤zne vysokofrekven─Źn├ę sign├íly a pod.), 
 • telef├│nne alebo sie┼ąov├ę k├íble s koncovkami typu RJ,
 • ─Ćal┼íie ┼ípecifick├ę druhy nerozoberate─żn├Żch konektorov, na ktor├ę sa pou┼ż├şvaj├║ jedno├║─Źelov├ę lisovacie klie┼íte. 

Pozrie┼ą lisovacie klie┼íte v e-shope ┬╗

Nevl├ídzete lisova┼ą? Pom├┤┼że hydraulika

Lisovacie klie┼íte m├┤┼żu ma┼ą r├┤znu ve─żkos┼ą a robustnos┼ą, pod─ża toho, na ak├Ż typ a ve─żkos┼ą konektorov, resp. k├íblov├Żch koncoviek ─Źi o─Źiek sa pou┼ż├şvaj├║. 

┼átandardn├ę klie┼íte napr. na mal├ę dutinky, d├ítov├ę konektory ─Źi mal├ę k├íblov├ę o─Źk├í s├║ ─Źisto mechanick├ę. Na zalisovanie pr├şslu┼ín├ęho prvku v├ím posta─Ź├ş sila prstov jednej ruky. Na v├Ą─Ź┼íie k├íblov├ę ok├í a koncovky (od cca 16 ─Źi 25 mm2) sa pou┼ż├şvaj├║ obojru─Źn├ę mechanick├ę lisovacie klie┼íte. 

Pri ve─żmi ve─żk├Żch prierezoch k├íblov by v├ím v┼íak sily r├║k nemuseli sta─Źi┼ą. Teda ak nie ste elektrik├írsky Herkules (alebo Xena), ktor├Ż bol na boj s malichern├Żmi a krut├Żmi k├íblov├Żmi okami obdaren├Ż bo┼żskou silou. Pri jednom-dvoch to e┼íte ako tak ide, ale ak m├íte nalisova┼ą ok├í na 100 vodi─ŹovÔÇŽ

Ale ni─Ź nie je straten├ę, v takom pr├şpade nast├║pi hydraulika. 

Ru─Źn├ę hydraulick├ę lisovacie klie┼íte na k├íblov├ę ok├í (naz├Żvaj├║ sa aj ru─Źn├Ż hydraulick├Ż lis) vezmete do jednej ruky, druhou rukou budete pumpova┼ą ÔÇô stl├í─Źa┼ą rukov├Ą┼ą. Pumpovan├şm sa zv├Ż┼íi tlak v hydraulickom okruhu a olej za─Źne vytl├í─Źa┼ą pies┼ą, ktor├Ż zase za─Źne stl├í─Źa┼ą lisovacie ─Źe─żuste dokopy.

Oko/dutinku/─Źoko─żvek v─Ćaka tomuto princ├şpu zalisujete s vyvinut├şm omnoho men┼íej sily, ne┼ż by ste potrebovali na stla─Źenie mechanick├Żch klie┼ít├ş. Lisovacia sila ─Źe─żust├ş v┼íak ostane tak├í siln├í, ako treba.

Samozrejme, hydraulick├ę lisovacie klie┼íte s├║ kon┼ítruk─Źne zlo┼żitej┼íie, tak┼że s├║ ─Źo? Tak┼że s├║ aj drah┼íie.

Pod 100 ÔéČ ich budete h─żada┼ą m├írne. Na cene sa podpisuje aj fakt, ┼że s├║ o nie─Źo robustnej┼íie ako mechanick├ę, ke─Ć┼że s├║ ur─Źen├ę na vodi─Źe v├Ą─Ź┼í├şch prierezov. 

Najvy┼í┼í├şm levelom, obrazne povedan├ę kr├í─żom lisovac├şch klie┼ít├ş s├║ elektrick├ę hydraulick├ę lisovacie klie┼íte. Na rozdiel od mechanickej hydrauliky zabezpe─Źuje v tomto pr├şpade pohon vstavan├Ż elektromotor, naj─Źastej┼íie nap├íjan├Ż z bat├ęrie ÔÇô podobne ako akumul├ítorov├Ż skrutkova─Ź. V ich pr├şpade v┼íak po─Ź├ştajte aj s kr├í─żovsk├Żmi cenami, ─Źasto nad 1 000 ─Źi 2 000 ÔéČ.

Pozrie┼ą lisovacie klie┼íte v e-shope ┬╗

Typy lisovac├şch klie┼ít├ş na k├íble

Lisovacie klie┼íte na k├íble n├íjdete v desiatkach a┼ż stovk├ích variantov pod─ża toho, na lisovanie ak├Żch prvkov s├║ ur─Źen├ę. Nem├íme priestor, aby sme v├ím ich predstavili v┼íetky, preto iba tie naj─Źastej┼íie pou┼ż├şvan├ę:

Lisovacie kliešte na dutinky

Lisovacie klie┼íte na mal├ę dutinky sa z├şdu ka┼żd├ęmu elektrik├írovi. Ocen├şte ich najm├Ą vtedy, ak budete pracova┼ą s lankov├Żmi vodi─Źmi, napr├şklad zap├íja┼ą ve─żk├ę rozv├ídza─Źe ale aj men┼íie rozvodn├ę skrinky.

Dutinka sa lisuje na koniec vodi─Źa kv├┤li tomu, aby jednotliv├ę pramene dr├┤tu dr┼żali pokope a mali ide├ílny vodiv├Ż kontakt so svorkou na ─Źo najv├Ą─Ź┼íej ploche. 

Dutinky pritom m├┤┼żu by┼ą neizolovan├ę (iba hol├Ż kov) alebo izolovan├ę ÔÇô kovov├í dutinka je zaliata do plastov├ęho goliera. V─Ćaka nemu sa s vodi─Źom ─żah┼íie manipuluje a za─Źiatok izol├ície vodi─Źa je chr├ínen├Ż vo─Źi po┼íkodeniu.

Existuj├║ 2 druhy:

 1. Presn├ę lisovacie klie┼íte na dutinky ÔÇô Maj├║ viacn├ísobn├ę ─Źe─żuste s medzerami pre konkr├ętne ve─żkosti dutiniek/prierezy vodi─Źov, napr. 1,5 mm2, 2,5 mm2 a 4 mm2. ─îe─żuste m├┤┼żu by┼ą vymenite─żn├ę, druh├í sada potom m├┤┼że ma┼ą in├Ż rozsah prierezov.
Presn├ę lisovacie klie┼íte na dutinky Tracon s rozsahom 0,5 a┼ż 10 mm2.
 

Presn├ę lisovacie klie┼íte na dutinky Tracon s rozsahom 0,5 a┼ż 10 mm2. ─îe─żuste s├║ vymenite─żn├ę.

 1. Univerz├ílne lisovacie klie┼íte na dutinky ÔÇô Ich ─Źe─żuste sa pri stla─Źen├ş prisp├┤sobia ve─żkosti dutinky, resp. prierezu dan├ęho vodi─Źa. M├ívaj├║ rozsah od 0,25 mm2 do 6 alebo 10 ─Źi 16 mm2.
Univerz├ílne lisovacie klie┼íte na dutinky Tracon s rozsahom 0,25 a┼ż 6 mm2.
 

Univerz├ílne lisovacie klie┼íte na dutinky Tracon s rozsahom 0,25 a┼ż 6 mm2. ─îe─żuste sa prisp├┤sobia ve─żkosti dutinky, resp. prierezu vodi─Źa. Existuj├║ aj klie┼íte s v├Ą─Ź┼í├şm rozsahom.

Pozrie┼ą lisovacie klie┼íte v e-shope ┬╗

Lisovacie klie┼íte na ok├í a in├ę k├íblov├ę koncovky

Lisovacie klie┼íte na k├íblov├ę ok├í a spojky existuj├║ vo viacer├Żch typoch, pod─ża toho, ─Źi s├║ ur─Źen├ę na lisovanie mal├Żch o─Źiek, ve─żk├Żch ├┤k, spojok ale aj r├┤znych pinov do konektorov, tzv. faston konektorov a ─Ćal┼í├şch k├íblov├Żch koncoviek. 

Klie┼íte m├┤┼żu by┼ą ur─Źen├ę pre neizolovan├ę alebo izolovan├ę ok├í/o─Źk├í/spojky/koncovky, pr├şpadne na mosadzn├ę koncovky ÔÇô l├ş┼íia sa tvarom a materi├ílom ─Źe─żust├ş.

Z├íle┼ż├ş aj na ve─żkosti oka ─Źi koncovky. Pri mal├Żch vodi─Źoch od cca 0,25 mm2 do cca 10 a┼ż 16 mm2 ide v├Ą─Ź┼íinou o mal├ę klie┼íte do jednej ruky. 

Tak├ęto mal├ę lisovacie klie┼íte na k├íblov├ę ok├í a spojky by nemali vo va┼íom kufr├şku ch├Żba┼ą, ─Źi u┼ż pracujete so slabopr├║dov├Żmi, domov├Żmi alebo in├Żmi silnopr├║dov├Żmi elektroin┼ítal├íciami.

Lisovacie klie┼íte na k├íblov├ę ok├í a spojky Tracon.
 

Lisovacie klie┼íte na izolovan├ę k├íblov├ę ok├í a spojky Tracon, na prierezy vodi─Źov 1,5; 2,5 a 6 mm2. Existuj├║ aj klie┼íte na ok├í a spojky pre in├ę prierezy vodi─Źov.

V pr├şpade ve─żk├Żch vodi─Źov od 16 mm2 v┼íak potrebujete na zalisovanie ve─żk├║ silu, klie┼íte teda b├Żvaj├║ robustn├ę a obojru─Źn├ę, pr├şpadne hydraulick├ę (ako sme spomenuli vy┼í┼íie v texte). 

Niektor├ę lisuj├║ do ┼íes┼ąuholn├şka, niektor├ę do ov├ílu. Tak├ęto robustn├ę klie┼íte ocen├şte v pr├şpade, ak budete pracova┼ą na silnopr├║dov├Żch in┼ítal├íci├ích ako s├║ elektrick├ę pr├şpojky domov, bytov, objektov, pr├şpadne rozv├ídza─Źov, strojov ─Źi in├Żch v├Żkonn├Żch spotrebi─Źov.

Obojru─Źn├ę robustn├ę lisovacie klie┼íte na ok├í s pre prierezy vodi─Źov 10 a┼ż 120 mm2.

Obojru─Źn├ę robustn├ę lisovacie klie┼íte na ok├í s pre prierezy vodi─Źov 10 a┼ż 120 mm2. ─îe─żuste lisuj├║ do ┼íes┼ąuholn├şka. Existuj├║ aj klie┼íte s in├Żmi rozsahmi a ─Źe─żus┼ąami lisuj├║cimi do ov├ílu. 

Pozrie┼ą lisovacie klie┼íte v e-shope ┬╗

Klie┼íte na internetov├ę k├íble, klie┼íte na d├ítov├ę k├íble a telef├│nne k├íble

Ide v podstate o rovnak├Ż princ├şp lisovac├şch klie┼ít├ş, do ktor├Żch vlo┼ż├şte telef├│nny alebo d├ítov├Ż konektor (typ RJ-nejak├ę ─Ź├şslo) a stla─Źen├şm zalisujete jeho piny do vodi─Źov. 

V├Ą─Ź┼íina klie┼ít├ş na internetov├ę a d├ítov├ę k├íble je vybaven├í aj ─Źepe─żami na skr├ítenie a odizolovanie k├íbla, v niektor├Żch pr├şpadoch gu─żat├ęho i ploch├ęho. Samotn├ę vodi─Źe potom odizolova┼ą nemus├şte, piny konektora pri zalisovan├ş prere┼ż├║ izol├íciu a vytvoria vodiv├Ż kontakt.

Aj tieto klie┼íte existuj├║ vo viacer├Żch vyhotoveniach:

 1. Klie┼íte na internetov├ę (d├ítov├ę) k├íble ÔÇô V├Ą─Ź┼íinou s├║ ur─Źen├ę pre gu─żat├ę k├íble typu UTP, FTP ─Źi STP a 8-pinov├ę konektory typu RJ-45. Toto je najpou┼ż├şvanej┼í├ş typ, existuj├║ aj klie┼íte na in├ę typy konektorov a k├íblov.
 2. Klie┼íte na telef├│nne k├íble ÔÇô S├║ ur─Źen├ę na ten┼íie gu─żat├ę alebo ploch├ę telef├│nne k├íble a men┼íie konektory, napr. typu RJ10, RJ11 ─Źi RJ12.
 3. Univerz├ílne klie┼íte na RJ konektory ÔÇô Maj├║ viacero ─Źe─żust├ş na r├┤zne typy RJ konektorov.

Klie┼íte na d├ítov├ę k├íble by nemali ch├Żba┼ą v kufr├şku ┼żiadneho ÔÇ×slabopr├║daraÔÇť.

Univerz├ílne klie┼íte na internetov├ę, d├ítov├ę a telef├│nne k├íble ÔÇô konektory typu RJ11, RJ12, RJ45, RJ50.
 

Univerz├ílne klie┼íte na internetov├ę, d├ítov├ę a telef├│nne k├íble ÔÇô konektory typu RJ11, RJ12, RJ45, RJ50. S├║ vybaven├ę aj ─Źepe─żami na strihanie a odizolovanie k├íblov.

Pozrie┼ą lisovacie klie┼íte v e-shope ┬╗

Najob─ż├║benej┼íie s├║ Cimco, Tracon a Knipex klie┼íte na k├íble

Ak si chcete vybra┼ą kvalitn├ę lisovacie klie┼íte na k├íble, mali by ste si v┼í├şma┼ą robustnos┼ą vyhotovenia. Lacnej┼íie nezna─Źkov├ę klie┼íte m├┤┼żu ma┼ą v├┤le a nemusia lisova┼ą prec├şzne ani s dostato─Źnou silou na to, aby vytvorili spoj s maxim├ílnou mo┼żnou ┼żivotnos┼ąou. 

Pozor si dajte aj na lisovac├ş rozsah. R├┤zne modely lisovac├şch klie┼ít├ş na rovnak├Ż ├║─Źel m├┤┼żu by┼ą vybaven├ę ─Źe─żus┼ąami s r├┤znymi rozsahmi ─Źo sa t├Żka prierezu vodi─Źov. V┼żdy je lep┼íie priplati┼ą si za klie┼íte s v├Ą─Ź┼í├şm rozsahom alebo s vymenite─żn├Żmi ─Źe─żus┼ąami, ne┼ż nosi┼ą v kufr├şku ─Ćal┼íie klie┼íte navy┼íe. 

Tip pre vás

Nikdy nelisujte o─Źko/dutinku/spojku/k├íblov├║ koncovku v ─Źe─żustiach, ktor├ę nie s├║ ur─Źen├ę pre dan├Ż rozmer. Spoj nemus├ş by┼ą kvalitn├Ż, pr├şpadne m├┤┼żete vodi─Ź po┼íkodi┼ą.

Pri hydraulick├Żch lisovac├şch klie┼í┼ąach na k├íblov├ę ok├í zvykn├║ v├Żrobcovia ud├íva┼ą aj lisovaciu silu. Porovnajte si ju s nevyhnutnou lisovacou silou, ktor├║ ud├íva v├Żrobca dan├ęho k├íblov├ęho oka. Ak oko nezalisujete dostato─Źne, spoj nemus├ş by┼ą spo─żahliv├Ż a m├┤┼że ma┼ą hor┼íiu vodivos┼ą. To m├┤┼że ma┼ą pri ve─żk├Żch pr├║doch za n├ísledok prehriatie svorky a n├ísledn├Ż po┼żiar.

Ak si chcete by┼ą ist├Ż parametrami aj kvalitou vyhotoven├Żch spojov, stavte na osved─Źen├ę zna─Źky. Profesion├ílni elektrik├íri ob─żubuj├║ Cimco, Tracon a Knipex klie┼íte na k├íble.

St├íle neviete, ak├ę lisovacie klie┼íte si vybra┼ą? Nap├ş┼íte n├ím, porad├şme. 

Zobrazi┼ą kontaktn├ę ├║daje ┬╗