8 typov dr┼żiakov na k├íble a ich vyu┼żitie

drziaky-na-kable-titulka-1200

Vo─żne sa pova─żuj├║ci alebo visiaci elektrick├Ż k├íbel je nebezpe─Źn├Ż. M├┤┼żete sa o┼ł potkn├║┼ą, zachyti┼ą ho a vytrhn├║┼ą. D├┤sledok? ├Üraz elektrick├Żm pr├║dom alebo skrat a n├ísledn├Ż po┼żiar. Na ka┼żd├Ż k├íbel, ktor├Ż nie je ukryt├Ż pod povrchom, teda potrebujete dr┼żiaky na k├íble. Pop├ş┼íeme v├ím 8 najpred├ívanej┼í├şch typov s ich v├Żhodami a nev├Żhodami.

1. K├íblov├í pr├şchytka s klincom

M├í tvar p├şsmena U a na jednej strane dutinu, do ktorej je vsaden├Ż klinec. No, ono je to sk├┤r mal├Ż klin─Źek. Pr├şchytku pripevn├şte tak, ┼że pod ┼łu zachyt├şte k├íbel a klin─Źek zatl─Źiete. 

Jednoduch├ę a r├Żchle, nie v┼íak najpevnej┼íie rie┼íenie.

Klin─Źeky najlep┼íie dr┼żia v dreve a podobn├Żch povrchoch. V├Ą─Ź┼íina v├ím podr┼ż├ş aj v stene, ale z├íle┼ż├ş na type muriva ÔÇô s p├│robet├│nom maj├║ probl├ęm aj klasick├ę rozperky (hmo┼żdinky), tak┼że tam by sme sa na klin─Źeky ur─Źite nespoliehali. 

─Äalej z├íle┼ż├ş na type k├íbla. Najlep┼íie pr├şchytky dr┼żia s ─żah┼í├şmi k├íblami ako napr. telef├│nne ─Źi sie┼ąov├ę (UTP/FTP/STP).

Vedeli ste, ┼że?
Hmo┼żdinka sa spisovne povie rozperka. Ale aby ste v tom nemali chaos, budeme na─Ćalej pou┼ż├şva┼ą slovo hmo┼żdinka. 

Vyr├íbaj├║ sa v┼íak aj vo ve─żkostiach pre ┼ąa┼ż┼íie k├íble s v├Ą─Ź┼í├şm obsahom medi ÔÇô elektroin┼ítala─Źn├ę k├íble CYKY 3 ├Ś 1,5 (na osvetlenie) ─Źi CYKY 3 ├Ś 2,5 (na z├ísuvky). Pr├şchytky v┼íak rad┼íej osa─Ćte viac nahusto, aby sa hmotnos┼ą rozlo┼żila medzi viacero z nich.

Pr├şchytky s klincami s├║ sk├┤r jednorazov├ę. ├üno, m├┤┼żete ich pou┼żi┼ą aj opakovanie, no klinec aj jeho ulo┼żenie sa ─Źasom vybeh├í, tak┼że pr├şchytka u┼ż nebude dr┼ża┼ą tak ako prv├Ż raz.

Nat─║kacia k├íblov├í pr├şchytka s klincom.
 

Prilo┼ż├şte k├íbel k stene, pr├şchytku ku k├íblu a zatl─Źiete. Jednoduch├ę ako facka. Ale pozor na prsty.

2. Nalepovac├ş dr┼żiak na k├íbel

Plastov├ę pyram├şdky, ktor├ę maj├║ na jednej strane o─Źko na prevle─Źenie s┼ąahovacej p├ísky. Na druhej strane maj├║ samolepiacu n├ílepku, pomocou ktorej ich prilep├şte k povrchu.

Dobre dr┼żia na hladk├Żch nenasiakav├Żch povrchoch ako kov, plast ─Źi lakovan├ę drevo. Na stenu ich neprilep├şteÔÇŽ teda prilep├şte, ale max. na p├ír sek├║nd. 

Nev├Żhodou je, ┼że s├║ jednorazov├ę ÔÇô po odlepen├ş ich u┼ż nepremiestnite, museli by ste pou┼żi┼ą nov├║ obojstrann├║ lepiacu p├ísku alebo lepidlo. 

Pou┼ż├şvaj├║ sa v elektrick├Żch strojoch, rozv├ídza─Źoch a ─Ćal┼í├şch zariadeniach na vn├║torn├ę k├íblov├ę rozvody. Ale vyu┼żijete ich napr├şklad aj na organiz├íciu k├íblov pod pracovn├Żm stolom.

Pozrie┼ą v┼íetky typy dr┼żiakov na k├íble v e-shope ┬╗

3. Nacvak├ívacia plastov├í obj├şmka na chr├íni─Źky a k├íble

Nacvak├ívacie polkruhov├ę obj├şmky ur─Źite pozn├íte ako dr┼żiaky plastov├Żch in┼ítala─Źn├Żch r├║rok alebo chr├íni─Źiek. 

Vyr├íbaj├║ sa aj v men┼í├şch rozmeroch, napr├şklad pre priemery 12 ÔÇô 14 mm, 10 ÔÇô 12 mm ─Źi 8  ÔÇô 10 mm. Tie m├┤┼żete pou┼żi┼ą aj na uchytenie hrub┼í├şch k├íblov ÔÇô napr├şklad CYKY 3 ├Ś 2,5 mm a hrub┼íie.

V├Żhodou t├Żchto obj├şmok je, ┼że ich m├┤┼żete pou┼żi┼ą opakovane. Ak ich chcete skombinova┼ą s chr├íni─Źkami, pre─Ź├ştajte si n├í┼í ─Źl├ínok Chr├íni─Źka na k├íble: kedy ju potrebujete a ako vybra┼ą t├║ spr├ívnu.

4. Hmo┼żdinky a nat─║kacie plastov├ę dr┼żiaky na k├íble

Hmo┼żdinka na uchytenie k├íbla jeÔÇŽ vlastne nie je a┼ż tak ├║plne hmo┼żdinka.

Na prv├Ż poh─żad ju pripom├şna, ke─Ć┼że je to tie┼ż plastov├Ż kol├şk s vr├║bkovan├şm. Na rozdiel od hmo┼żdinky tento kol├şk nie je dut├Ż a na konci tr─Ź├ş zo steny mal├Ż h├í─Źik. Pr├íve tento plastov├Ż h├í─Źik sl├║┼żi ako dr┼żiak na k├íbel. 

Mont├í┼ż je jednoduch├í ÔÇô vyv┼Ľtate dieru ako na klasick├║ hmo┼żdinku a hmo┼żdinku na k├íbel tam natl─Źiete. 

Existuje viacero typov tak├Żchto pr├şchytiek ÔÇô niektor├ę maj├║ medzi h├í─Źikom a stenou mal├║ medzeru, tak┼że do nich m├┤┼żete prid├íva┼ą k├íble aj po in┼ítal├ícii. Niektor├ę sa v┼íak pripev┼łuj├║ do steny nadoraz, tak┼że ak budete chcie┼ą s k├íblom nie─Źo robi┼ą, budete musie┼ą hmo┼żdinku povytiahnu┼ą a t├í u┼ż potom nemus├ş dobre dr┼ża┼ą. 

─Äal┼í├şm typom s├║ hmo┼żdinkov├ę obj├şmky. Tie obopn├║ k├íbel a ich konce po spojen├ş vytvoria vr├║bkovan├Ż kol├şk, ktor├Ż zatl─Źiete do otvoru v stene.

Tieto nat─║kacie dr┼żiaky na k├íble m├┤┼żete pou┼żi┼ą aj opakovane, ale op├Ą┼ą plat├ş, ┼że po druh├Ż raz v├ím u┼ż nemusia dobre dr┼ża┼ą.

V─żavo hmo┼żdinka na k├íble, vpravo hmo┼żdnikov├í obj├şmka.
 

V─żavo hmo┼żdinka na k├íble, vpravo hmo┼żdnikov├í obj├şmka.

Pozrie┼ą v┼íetky typy dr┼żiakov na k├íble v e-shope ┬╗

5. Skrutkovacia obj├şmka

Je plne uzatv├írate─żn├í a rozdelen├í na 2 ─Źasti ÔÇô spodn├║ prichyt├şte do steny pomocou skrutky a hmo┼żdinky. 

Vrchn├║ ─Źas┼ą dr┼żia 2 samostatn├ę skrutky. Tie odskrutkujete, vlo┼ż├şte k├íbel a zaskrutkujete. Zvl├ídne aj menej zru─Źn├Ż jedinec. 

V├Żhodou oproti nacvak├ívac├şm obj├şmkam je, ┼że tieto s├║ uzatv├írate─żn├ę a k├íbel z nich nem├┤┼że vypadn├║┼ą. Navy┼íe, existuj├║ typy s poz├şciami pre 1, 2 ─Źi dokonca pre 3 k├íble. 

V├Żhodou oproti niektor├Żm in├Żm pr├şchytk├ím je, ┼że tieto m├┤┼żete pou┼żi┼ą opakovane bez opotrebenia. Hodia sa tam, kde potrebujete istotu, ┼że k├íbel bude dr┼ża┼ą skuto─Źne pevne.

Skrutkovac├ş dr┼żiak na k├íbel.
 

Tak├ęto skrutkovacie dr┼żiaky na k├íble s├║ pevn├ę a presn├ę. Na foto verzia pre 2 k├íble, s├║ aj verzie pre 1 a pre 3 k├íble.

6. Zbern├Ż dr┼żiak pre k├íblov├Ż zv├Ązok

Zbern├ę dr┼żiaky s├║ ur─Źen├ę pre v├Ą─Ź┼íie mno┼żstvo k├íblov a vyr├íba sa ich viacero typov. 

Prv├Żm je dr┼żiak v tvare polobl├║ka, ktor├Ż m├í v strede otvor. Uchyt├íva sa priskrutkovan├şm k stene, stropu, kÔÇŽ jednoducho k ─Źomuko─żvek, a to skrutkou prevle─Źenou cez tento otvor. Niektor├ę dr┼żiaky maj├║ integrovan├║ aj hmo┼żdinku. 

─Äal┼í├şm typom s├║ zbern├ę obj├şmky. M├┤┼żu ma┼ą tvar ┼ítvorca, obd─║┼żnika ─Źi lichobe┼żn├şka. Daj├║ sa otv├íra┼ą z jednej alebo dvoch str├ín, tak┼że k├íble do nich m├┤┼żete prid├íva┼ą alebo ich z nich odobera┼ą. Maj├║ jeden alebo viac otvorov na pripevnenie k stene/stropu pomocou skrutky.

Vyr├íbaj├║ sa z plastu alebo kovu. Niektor├ę kovov├ę s├║ certifikovan├ę aj ako dr┼żiaky na protipo┼żiarne k├íble (napr. po┼żiarny rozhlas).

Siahnite po nich vtedy, ke─Ć viete, ┼że budete potrebova┼ą k├íble ─Źasom prid├íva┼ą ÔÇô napr. pri rozvodoch ┼ítrukt├║rovanej kabel├í┼że (po─Ź├şta─Źov├í sie┼ą) a podobn├Żch slabopr├║dov├Żch rozvodoch. Posl├║┼żia aj ako dr┼żiak na k├íble pod st├┤l. Okrem k├íblov ich m├┤┼żete pou┼żi┼ą aj na ten┼íie r├║rky, napr. na vodu, klimatiz├íciu a pod.

V─żavo otv├írate─żn├Ż plastov├Ż dr┼żiak na k├íblov├Ż zv├Ązok, vpravo polobl├║kov├Ż zbern├Ż dr┼żiak na k├íble.
 

V─żavo otv├írate─żn├Ż plastov├Ż dr┼żiak na k├íblov├Ż zv├Ązok (k├íble m├┤┼żete kedyko─żvek prida┼ą alebo odobra┼ą bez n├ísilia). Vpravo polobl├║kov├Ż zbern├Ż dr┼żiak na k├íble, montuje sa napevno priskrutkovan├şm.

7. Mont├í┼żny dierovan├Ż p├ís

Nejde o dr┼żiak na k├íble ako tak├Ż, ale o kovov├║ p├ísku z hrub┼íieho plechu navinut├║ na bubne. Na p├íske sa striedaj├║ okr├║hle a hranat├ę otvory. 

V├Żhodou je, ┼że z p├ísky si m├┤┼żete odstrihn├║┼ą (no┼żnicai na plech) presne tak├║ d─║┼żku, ak├║ pr├íve potrebujete. 

Jeden koniec prichyt├şte skrutkou cez otvor, prilo┼ż├şte k├íble, p├ísku prehnete cez ne a priskrutkujete cez otvor na druhom konci, pr├şpadne bli┼ż┼íie. Sami sa tak rozhodnete, ─Źi k├íble prichyt├şte natesno alebo ─Źi a ak├║ rezervu na ─Ćal┼íie nech├íte.

Mont├í┼żne dierovan├ę p├ísy nepou┼ż├şvaj├║ iba elektrik├íri ÔÇô hodia sa aj na vodoin┼ítal├ície, klimatiza─Źn├ę potrubie a vlastne na ─Źoko─żvek in├ę.  Vyr├íbaj├║ sa preto v r├┤znych ┼í├şrkach a hr├║bkach.

Mont├í┼żny dierovan├Ż p├ís.
 

Mont├í┼żny dierovan├Ż p├ís nie je klasick├Ż dr┼żiak. Odstrihnete si, ko─żko potrebujete a priskrutkujete tade, kade potrebujete.

Pozrie┼ą mont├í┼żne dierovan├ę p├ísy v e-shope ┬╗

8. Dr┼żiak na predl┼żovac├ş k├íbel

K├íble ako tak├ę u┼ż prichyti┼ą viete. ─îo v┼íak, ak potrebujete pripevni┼ą cel├║ predl┼żova─Źku? 

Aj na to existuj├║ r├┤zne typy dr┼żiakov. Prv├Żm s├║ r├┤zne ko┼í├şky, ktor├ę pripevn├şte pod kancel├írsky st├┤l. M├┤┼żete do nich ulo┼żi┼ą aj k├íble, no maj├║ nev├Żhodu, ┼że predl┼żova─Źka je v nich iba polo┼żen├í a nedr┼ż├ş pevne. 

Druh├Żm typom s├║ plastov├ę vani─Źky. Predl┼żova─Źku do nich nasuniete a t├í bude v─Ćaka ko─żajniciam dr┼ża┼ą pevne. Odp├íja┼ą a prip├íja┼ą spotrebi─Źe teda budete m├┤c┼ą jednou rukou.

Pozrie┼ą dr┼żiaky na predl┼żova─Źky v e-shope ┬╗

Sme tu pre vás

Neviete, ak├Ż dr┼żiak na k├íble si vybra┼ą? Zavolajte, op├Żtajte ÔÇô porad├şme. 

Pozrie┼ą kontaktn├ę ├║daje ┬╗